82. rocznica Zbrodni Wołyńskiej w Przemyślu uczczona z wielkim szacunkiem

2 min czytania
82. rocznica Zbrodni Wołyńskiej w Przemyślu uczczona z wielkim szacunkiem


Przemyśl pamiętał o ofiarach Zbrodni Wołyńskiej podczas uroczystych obchodów, które zgromadziły mieszkańców i władze miasta. To wyjątkowe wydarzenie przypomniało o bolesnej historii i potrzebie jedności w obliczu trudnych wspomnień.

  • Przemyśl uczcił pamięć ofiar Zbrodni Wołyńskiej na Rondzie Ofiar Wołynia
  • Msza święta i patriotyczne spotkanie przy Grobie Wołyńskim na Cmentarzu Wojskowym w Przemyślu

Przemyśl uczcił pamięć ofiar Zbrodni Wołyńskiej na Rondzie Ofiar Wołynia

11 lipca 2025 roku w Przemyślu odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej. Mieszkańcy wraz z przedstawicielami władz miasta, powiatu oraz wojska spotkali się na Rondzie Ofiar Wołynia, by oddać hołd ofiarom tragicznych wydarzeń sprzed wielu lat. O godzinie 12:00 rozległ się dźwięk syren, który stał się symbolicznym znakiem pamięci i szacunku dla pomordowanych.

Podczas tego wzruszającego momentu uczestnicy zapalili znicze, tworząc wspólny gest pamięci, a także modlili się za dusze tych, którzy stracili życie w wyniku brutalnych działań. To miejsce, położone w sercu miasta, stało się na chwilę przestrzenią refleksji i zadumy nad przeszłością.

Msza święta i patriotyczne spotkanie przy Grobie Wołyńskim na Cmentarzu Wojskowym w Przemyślu

Popołudniowe obchody kontynuowano o godzinie 16:00 w Kościele OO. Karmelitów Bosych, gdzie odprawiono Mszę Świętą w intencji ofiar Zbrodni Wołyńskiej. Wierni modlili się nie tylko o spokój ich dusz, ale także o jedność narodową – niezwykle ważną wartość w kontekście historycznych doświadczeń.

O godzinie 17:00 główne uroczystości patriotyczne przeniosły się na Cmentarz Wojskowy przy Grobie Wołyńskim. Obecność Kompanii Honorowej Wojska Polskiego podkreśliła rangę wydarzenia i szacunek wobec pamięci ofiar. Wśród uczestników znalazł się m.in. Jan Janusz – Wicestarosta Przemyski, który razem z innymi obecnymi podkreślił znaczenie pielęgnowania prawdy historycznej.

Te chwile były nie tylko wspomnieniem tragedii sprzed ponad ośmiu dekad, ale także apelem do mieszkańców Przemyśla o zachowanie pamięci i przeciwdziałanie wszelkim przejawom nienawiści we współczesnym świecie.

Na podst. Powiat

Autor: krystian