Profesor Lidia Morawska Honorowym Obywatelem Przemyśla
Profesor Lidia Morawska, wybitna specjalistka w dziedzinie fizyki atmosfery, została honorowym obywatelem naszego miasta. Jej praca ma ogromne znaczenie dla zdrowia publicznego na całym świecie, a jej badania nad jakością powietrza i aerozolami są uznawane na międzynarodowej arenie.
  1. IV Sesja Uroczysta Rady Miejskiej w Przemyślu odbyła się 22 maja 2024 r.
  2. Tytuł Honorowego Obywatela przyznano Profesor Lidii Morawskiej 19 maja 2023 r.
  3. Profesor Morawska związana jest z Queensland University of Technology w Brisbane.
  4. W uroczystości uczestniczyli m.in. Piotr Pilch, Bożena Ryczan oraz Wojciech Bakun.

Lidia Morawska, profesor fizyki atmosfery i nauk środowiskowych, otrzymała tytuł honorowego obywatela naszego miasta podczas IV Sesji Uroczystej Rady Miejskiej, która miała miejsce 22 maja 2024 roku. To wyjątkowe wyróżnienie przyznano jej za jej wkład w naukę i promocję miasta na arenie międzynarodowej.

Profesor Morawska, na co dzień pracująca na Queensland University of Technology w Brisbane, jest autorką wielu publikacji naukowych oraz laureatką licznych prestiżowych nagród. Jej badania, szczególnie te dotyczące jakości powietrza i rozprzestrzeniania się aerozoli, mają ogromne znaczenie dla zdrowia publicznego.

Decyzja o przyznaniu tytułu honorowego obywatela została podjęta jednogłośnie przez Radę Miejską 19 maja 2023 roku. W uzasadnieniu podkreślono jej osiągnięcia naukowe i znaczący wkład w poprawę jakości życia ludzi na całym świecie, a także jej rolę jako ambasadorki nauki polskiej na arenie międzynarodowej.

W uroczystości na Zamku Kazimierzowskim wzięli udział m.in. Piotr Pilch, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Bożena Ryczan, Starosta Przemyski, Wojciech Bakun, Prezydent Miasta oraz Mariusz Zamirski, Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Morawskiego, którego Profesor Morawska jest absolwentką.

Profesor Lidia Morawska jest prawdziwą dumą naszego miasta. Jej badania pomagają lepiej zrozumieć wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzi oraz rozwijać strategie mające na celu redukcję ryzyka związanego z zanieczyszczeniami atmosferycznymi. Jej praca jest nieoceniona, a przyznanie tytułu honorowego obywatela jest wyrazem uznania dla jej ogromnego wkładu w naukę i zdrowie publiczne.


Opierając się na: Powiat Przemyski