Aktualne ceny mieszkań w Przemyślu. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

Barometr cen, październik 2026: mediana ceny metra kwadratowego mieszkania w Przemyślu wyniosła 6 164 zł w ostatnich 12 miesiącach. To o 329 zł, czyli 5,6% więcej niż średnia z 2025 r. Ceny transakcyjne z aktów notarialnych pokazują kwoty uzgodnione przy zakupie, a nie oczekiwania sprzedających z ogłoszeń. Dla kupujących równie istotne jak poziom cen w całym mieście są różnice między lokalizacjami, metrażami oraz rynkiem deweloperskim i wtórnym.
Redakcja przemyslonline.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w Przemyślu: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Przemyśl na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w Przemyślu: najważniejsze liczby
- 6 164 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
- 329 zł/m², czyli 5,6% - wzrost wobec średniej z 2025 r.
- 5 171-7 825 zł/m² - przedział obejmujący połowę cen.
- 305 000 zł - mediana ceny całego mieszkania; mediana powierzchni wyniosła 49 m².
- 12% - wzrost ceny metra od 2024 r., przy średnim tempie 6,0% rocznie.
- 7 362 zł/m² - mediana w rejonie Warneńczyka.
Cena metra pomaga porównywać mieszkania, ale o dostępności zakupu decyduje przede wszystkim kwota za cały lokal. Dlatego zestawienie poziomu cen z powierzchnią jest ważniejsze dla domowego budżetu niż sama pozycja mieszkania w miejskim rankingu.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
| Rynek | Mediana zł/m² |
|---|---|
| pierwotny (deweloperski) | 7 928 |
| wtórny | 6 083 |
7 928 zł/m² płacono na rynku pierwotnym, wobec 6 083 zł/m² na wtórnym. Oznacza to 30,3% premii za mieszkania deweloperskie.
Taka różnica może odzwierciedlać nie tylko wiek budynku, lecz także lokalizację i parametry oferowanych mieszkań. Przy wyborze warto porównywać całkowity budżet zakupu wraz z wykończeniem lub remontem, a nie samą cenę powierzchni.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 25-35 m² (kawalerki) | 6 272 |
| 35-45 m² (małe 2-pok.) | 6 492 |
| 45-55 m² (2-pok.) | 6 308 |
| 55-70 m² (3-pok.) | 6 164 |
| 70-90 m² (duże 3-4 pok.) | 5 744 |
6 492 zł/m² to najwyższa mediana w zestawieniu metraży, przypadająca na mieszkania o powierzchni 35-45 m². Kawalerki 25-35 m² osiągały 6 272 zł/m², a lokale 70-90 m² - 5 744 zł/m².
Mniejsze mieszkanie może kosztować więcej w przeliczeniu na metr, a jednocześnie wymagać niższego budżetu całkowitego. Ten mechanizm sprzyja zainteresowaniu kompaktowymi lokalami, choć w Przemyślu najwyższą stawkę osiągał segment małych mieszkań, nie najmniejszych kawalerek.

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
7 362 zł/m² w rejonie Warneńczyka i 5 424 zł/m² w rejonie Krasińskiego wyznaczają przeciwne krańce zestawienia pozycji bez gwiazdki. Cena w rejonie Warneńczyka była o 36% wyższa. Blisko jego poziomu znajdował się rejon Salezjańskie z medianą 7 326 zł/m².
| Rejon | zł/m² |
|---|---|
| Głęboka | 9 552 * |
| Warneńczyka | 7 362 |
| Salezjańskie | 7 326 |
| Łukasińskiego | 7 164 |
| Kmiecie | 6 777 * |
| Kolonia | 6 610 |
| Kazanów | 5 925 |
| Stare Miasto | 5 772 |
| Krasińskiego | 5 424 |
| Zasanie | 5 372 * |
| Mikołaja Kopernika | 5 013 * |
| Kryczówka | 4 664 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna


Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego za 305 000 zł trzeba uwzględnić także koszty formalne. Podatek PCC według stawki 2% wynosi około 6 100 zł; nie płacą go osoby korzystające ze zwolnienia przy zakupie pierwszego mieszkania.
Maksymalna taksa notarialna z VAT to w tym przykładzie około 2 448 zł, przy czym wynagrodzenie notariusza można negocjować. Opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT. Rozdzielenie ceny lokalu i kosztów formalnych pozwala właściwie zaplanować środki potrzebne do zawarcia umowy.
Więcej lokalnych informacji z Przemyśla jest na przemyslonline.pl. Sprawdź też, co dzieje się w najbliższych dniach – wydarzenia i imprezy zbieramy na przemyslonline.pl/wydarzenie.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
Historia cen pokazana na wykresie pozwala umieścić bieżący poziom w dłuższym horyzoncie. Od 2024 r. cena metra wzrosła z 5 491 zł do 6 164 zł, czyli o 12%, przy średnim tempie 6,0% rocznie. Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, zależy więc od przyjętego punktu odniesienia.

Przemyśl na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
8 493 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa podkarpackiego. W Przemyślu metr kosztował o 2 329 zł mniej. Porównanie z sąsiednimi rynkami pokazuje jednak, że regionalne różnice nie układają się w prostą zależność od odległości.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Przemyśl | - | 6 164 | - |
| Rzeszów | 63 km | 9 915 | +60,9% |
| Krosno | 74 km | 6 808 | +10,4% |
| Jasło | 94 km | 5 964 | -3,2% |
| Dębica | 103 km | 6 718 | +9,0% |
W Rzeszowie metr kosztował o 3 751 zł, czyli 60,9% więcej niż w Przemyślu. Jasło znajdowało się natomiast poniżej przemyskiego poziomu, z medianą 5 964 zł/m².
Komentarz analityczny
329 zł/m², czyli 5,6% wzrostu wobec średniej z 2025 r., oznacza utrzymanie wzrostowego kierunku cen w Przemyślu. Dynamika pozostaje bliska średniemu tempu 6,0% rocznie od 2024 r. Lokalny obraz nie wskazuje zatem na przyspieszenie względem własnej historii miasta.
Na największych rynkach wzrosty były mniejsze: w II kwartale 2026 r. średnia cena nowych mieszkań wyniosła 14 444 zł/m², rosnąc o 0,6% rok do roku, a używanych 13 657 zł/m², przy wzroście o 0,7% (źródło: NBP, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.).
Dla popytu istotne są warunki finansowania. Stopa referencyjna pozostała na poziomie 3,75% (źródło: NBP, decyzja RPP z 9 września 2026 r.). Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wyniosło 6,07%, o 0,7 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej (źródło: Raport AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt kredytu może ułatwiać zakup także w mniejszych miastach, zwiększając zdolność nabywczą gospodarstw domowych.
Co dalej z cenami? Jeśli dostępność finansowania będzie się poprawiać, a podaż mieszkań odpowiadających potrzebom kupujących pozostanie ograniczona, presja wzrostowa może się utrzymać. Jeśli wybór lokali wzrośnie lub popyt osłabnie, tempo wzrostu może wyhamować. Twarda prognoza nie jest podstawą tego raportu.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Przemyślu?
Mediana z ostatnich 12 miesięcy wynosi 6 164 zł/m². Połowa cen mieściła się w przedziale 5 171-7 825 zł/m².
Czy ceny mieszkań w Przemyślu rosną, czy spadają?
Mediana jest o 329 zł/m², czyli 5,6% wyższa niż średnia z 2025 r.
Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?
Wśród pozycji bez gwiazdki najwyższą medianę ma rejon Warneńczyka: 7 362 zł/m², a najniższą rejon Krasińskiego: 5 424 zł/m².
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Przemyślu?
Dla mieszkań 25-35 m² mediana wynosi 6 272 zł/m², a dla lokali 35-45 m² - 6 492 zł/m².
Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?
Tak: mediany wynoszą odpowiednio 7 928 zł/m² i 6 083 zł/m². Premia rynku pierwotnego to 30,3%.
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 178 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 2 stycznia 2026 do 19 sierpnia 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (14 transakcji) i wtórny (164); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-08-19; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

Po rosyjskich uderzeniach na Ukrainę uruchomiono polską obronę powietrzną (03.11, 02:35)

Sezon na lodowisku w Przemyślu rusza. Godziny, przerwy i koszt wypożyczenia

Hipotermia i urazy w Bieszczadach. Służby ćwiczyły akcje ratunkowe

Tomasz Pomykacz opowie o Węgrach w Twierdzy Przemyśl

30 tys. zł na usuwanie azbestu. Zadanie zrealizowano w gminie Przemyśl

Bezpłatny spektakl o powrocie do korzeni. Wśród miejsc także Przemyśl

Dwie ciężarówki do odśnieżania i 276 tys. zł więcej w budżecie powiatu

Dwa dni obchodów niepodległości w Przemyślu. Morsy spotkają się nad Sanem

95 poetek i poetów spotkało się w Przemyślu. Poezja znów połączyła ludzi

Baśń o miłości i poświęceniu zatańczy na scenie CK w Przemyślu

Pięć lat kresowego dziedzictwa w sieci. Jubileusz Portalu w Przemyślu

Dokumenty do eksportu na Ukrainę. Jak zaplanować odprawę celną na trasie przez Przemyśl?

Przy cmentarzach w Przemyślu policjanci kierują ruchem. Ważna zasada dla kierowców

Polki, które ruszyły za ocean. W Przemyślu rozmawiano o cenie sukcesu
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia św. Józefa w Przemyślu - msze, kancelaria, sakramenty
- Ośrodek Kuratorski Nr 4 w Przemyślu - kontakt, adresy, zajęcia dla nieletnich
- Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu - godziny, bilety, zajęcia plastyczne
- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Przemyślu - kursy, zapisy i kontakt
- WIOŚ Przemyśl - kontakt, godziny i dojazd do delegatury
- Miejski Ośrodek Zapobiegania Uzależnieniom w Przemyślu - kontakt, terapia, telefon zaufania
