Żołnierska wigilia w garnizonie - opłatek, tradycyjne potrawy i chwila refleksji

2 min czytania
Żołnierska wigilia w garnizonie - opłatek, tradycyjne potrawy i chwila refleksji

W Przemyślu, w świątecznej atmosferze, żołnierze z różnych jednostek garnizonu spotkali się przy wspólnym stole, by podzielić się opłatkiem i przypomnieć sobie mijający rok. W sali 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich panowała ciepła, niemal rodzinna aura, a obecność samorządowców dodała wydarzeniu miejskiego wymiaru. To była nie tylko wigilia, lecz także moment na podziękowania i życzenia przed nadchodzącymi świętami.

  • Wigilijne spotkanie w 5 Batalionie Strzelców Podhalańskich przyniosło wspólnotę i tradycję
  • Samorządowcy i przedstawiciele instytucji towarzyszyli żołnierzom - Przemyśl obecne w opłatkowym spotkaniu

Wigilijne spotkanie w 5 Batalionie Strzelców Podhalańskich przyniosło wspólnotę i tradycję

W trakcie uroczystości, która odbyła się 17 grudnia 2025, spotkaniu przewodniczył dowódca 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej jako gospodarz garnizonu. Ceremonię otworzyło wygłoszenie Słowa Bożego przez kapelanów chrześcijańskich, po którym nastąpiło wspólne dzielenie się opłatkiem. Przy wigilijnym stole pojawiły się tradycyjne potrawy - barszcz, karp, pierogi i inne specjały, które towarzyszyły rozmowom i podziękowaniom dla służby.

“Dzięki Wam nasza jednostka jest silna nie tylko wyszkoleniem, ale przede wszystkim ludźmi, którzy ją tworzą.”
— ppłk Grzegorz Grzegorzewski

Po tych słowach ppłk Grzegorz Grzegorzewski dziękował żołnierzom za codzienną służbę, poświęcenie i profesjonalizm, jednocześnie składając życzenia spokoju i bezpieczeństwa w czasie świąt oraz pomyślności w nadchodzącym roku.

Samorządowcy i przedstawiciele instytucji towarzyszyli żołnierzom - Przemyśl obecne w opłatkowym spotkaniu

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz i instytucji - m.in. Wojciech Bakun (prezydent Przemyśla), Bożena Ryczan (starosta przemyski), Piotr Pilch (wicemarszałek podkarpacki) oraz dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej Jan Jarosz. Obecny był także syn mjr Alicji Wnorowskiej, patronki 201. przemyskiego batalionu obrony pogranicza. Ich udział podkreślił wzajemny szacunek między służbą wojskową a samorządem.

Wydarzenie miało wymiar nie tylko symboliczny, lecz i praktyczny - to okazja, by docenić trud żołnierzy, którzy często pełnią obowiązki z dala od domów. Takie spotkania wzmacniają więzi w garnizonie i przypominają o wsparciu, jakie płynie ze strony miasta i powiatu.

Mieszkańcy mogą potraktować tę wigilię jako sygnał, że garnizon jest aktywnym elementem życia miasta - jego żołnierze spotykają się z władzami i instytucjami, a samorząd dostrzega ich wysiłek. Dla rodzin służących osób to dowód, że ich poświęcenie jest zauważane i doceniane, a dla miasta - przypomnienie o roli formacji obronnych w lokalnej wspólnocie.

Informacje przekazała 20. Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej (oficer prasowy).

na podstawie: Urząd Miejski w Przemyślu.

Autor: krystian