W tym roku obchodzimy 82. rocznicę utworzenia getta żydowskiego w Przemyślu. Wydarzenie to miało miejsce 16 lipca 1942 roku i do dziś pozostaje bolesnym wspomnieniem tragicznych losów tysięcy Żydów. Władze samorządowe co roku oddają hołd ofiarom, składając kwiaty i zapalając znicze.
Upamiętnienie ofiar getta żydowskiego w Przemyślu
Tablica upamiętniająca getto żydowskie
Zachowanie pamięci o ofiarach
Upamiętnienie ofiar getta żydowskiego w Przemyślu
16 lipca 1942 roku niemieccy okupanci utworzyli w Przemyślu getto żydowskie. Było to miejsce, gdzie ponad 17 tysięcy Żydów z miasta oraz około 9000 z powiatu zostało zmuszonych do życia w nieludzkich warunkach. Getto było ściśle ogrodzone, a jego teren zmniejszał się wraz z kolejnymi deportacjami i egzekucjami mieszkańców. Ostateczna likwidacja getta nastąpiła pod koniec 1943 roku, kiedy to ocalałych Żydów wywieziono do obozów zagłady.
Co roku, w rocznicę tych tragicznych wydarzeń, władze samorządowe składają kwiaty i zapalają znicze przed tablicą upamiętniającą masowy mord na 1580 Żydach. Tablica ta znajduje się na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 im. Marii Grzegorzewskiej przy ul. Kopernika. W tym roku hołd ofiarom złożyli Starosta Przemyski Bożena Ryczan, Prezydent Miasta Wojciech Bakun oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Kowalski.
Tablica upamiętniająca getto żydowskie
Drugim miejscem, które upamiętnia tragedię getta żydowskiego w Przemyślu, jest tablica umieszczona na fasadzie jednego z budynków. Tablica ta przedstawia terytorialny zarys getta, które zostało utworzone latem 1942 roku. Inskrypcja na tablicy, napisana w trzech językach: polskim, angielskim i hebrajskim, przypomina o cierpieniach i losach Żydów zamkniętych w getcie:
"16 lipca 1942 r. okupant niemiecki na obszarze określonym na poniższym schemacie utworzył ściśle ogrodzone getto żydowskie, do którego spędził 17 428 Żydów z Przemyśla oraz około 9000 z powiatu. Obszar getta zmniejszał się dwukrotnie jak liczba mieszkańców obniżyła się przez deportacje i egzekucje ostatni raz końcem listopada 1942 r. Ostateczna likwidacja getta nastąpiła pod koniec 1943 r. a jego mieszkańców wywieziono do obozów zagłady na zapleczu tego budynku znajduje się miejsce gdzie okupant zamordował 1580 Żydów."
Zachowanie pamięci o ofiarach
Rocznice takie jak ta są niezwykle ważne dla społeczności lokalnej. Pozwalają one na przypomnienie o tragicznych wydarzeniach z przeszłości oraz na oddanie hołdu tym, którzy zginęli w wyniku nieludzkich działań okupantów. Zachowanie pamięci o ofiarach jest istotnym elementem budowania tożsamości społeczności oraz przekazywania historii kolejnym pokoleniom.
Warto podkreślić, że tego typu inicjatywy mają również na celu edukację młodzieży i dorosłych, aby podobne tragedie nigdy więcej się nie powtórzyły. Uroczystości upamiętniające są także okazją do refleksji nad ludzką naturą i konsekwencjami nienawiści, które w przeszłości doprowadziły do tak wielkiego cierpienia.
W ten sposób społeczność Przemyśla pokazuje, że pamięć o ofiarach Holocaustu jest wciąż żywa, a ich losy nie zostały zapomniane. Każdego roku, poprzez te symboliczne gesty, mieszkańcy miasta dają wyraz swojemu szacunkowi i pamięci o tych, którzy zginęli w mrokach II wojny światowej.
Według informacji z: UM Przemyśl