Odsłonięto pomnik Rzezi Wołyńskiej w Domostawie
W minioną niedzielę, 14 lipca 2024 roku, odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika „Rzezi Wołyńskiej” w Domostawie. Wydarzenie to zgromadziło wielu mieszkańców oraz lokalnych oficjeli, w tym wicestarostę przemyskiego, Jana Janusza. Pomnik upamiętnia tragiczne wydarzenia z czasów II wojny światowej, kiedy to Polacy padli ofiarą ukraińskich nacjonalistów.

Symboliczny orzeł z brązu – monument pamięci narodowej

Pomnik, który stanął w Domostawie, to imponująca rzeźba wykonana z brązu, przedstawiająca orła z rozpostartymi skrzydłami. Mająca niemal 15 metrów wysokości statua jest nie tylko wyrazem artystycznego kunsztu, ale także symbolem narodowej pamięci. Na skrzydłach orła widnieją nazwy wiosek, które zostały zniszczone przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA). Warto podkreślić, że rzeźba została odlana w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych już w 2018 roku, co czyni ją dziełem o kilkuletniej historii.

Uroczystości odsłonięcia – duchowy i oficjalny wymiar wydarzenia

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 11:00 polową mszą świętą, która nadała uroczystości duchowy wymiar. Po zakończeniu nabożeństwa przyszedł czas na część oficjalną, podczas której nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pomnika. Wicestarosta przemyski, Jan Janusz, podkreślił w swoim przemówieniu, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o tragicznych wydarzeniach z przeszłości, aby nigdy więcej nie doszło do podobnych tragedii.

Historia pomnika – odlewanie i poszukiwanie lokalizacji

Pomnik „Rzezi Wołyńskiej” miał pierwotnie zostać odsłonięty 11 lipca 2018 roku, w 75. rocznicę tych tragicznych wydarzeń. Niestety, przez kilka lat nie udało się znaleźć dla niego odpowiedniej lokalizacji. Dopiero teraz, w 2024 roku, monument znalazł swoje miejsce w Domostawie. To długie oczekiwanie tylko podkreśla, jak ważne jest, aby odpowiednio uczcić pamięć ofiar i zapewnić godne miejsce dla tak istotnego symbolu.

Odsłonięcie pomnika „Rzezi Wołyńskiej” w Domostawie to ważny krok w pielęgnowaniu pamięci o tragicznych wydarzeniach z przeszłości. Rzeźba orła z brązu, z nazwami wymordowanych wiosek na skrzydłach, stanowi symbol narodowej pamięci i przestrogi przed powtórzeniem się takich tragedii w przyszłości.


Według informacji z: Starostwo Powiatowe w Przemyślu