XIX Dni Zamku Kazimierzowskiego już za nami: Relacja z wydarzenia
W dniach 20-23 czerwca 2024 roku odbyły się XIX Dni Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu. To wyjątkowe wydarzenie kulturalne, które przyciągnęło zarówno mieszkańców, jak i turystów, obfitowało w liczne atrakcje i niezapomniane chwile. W programie znalazły się m.in. koncerty, warsztaty artystyczne oraz prezentacje historyczne.

Wernisaż wystawy i wykład o historii zamku

Tegoroczne obchody rozpoczęły się od wernisażu wystawy Henryka Lasko pt. „Przemyśl w rysunkach i malarstwie”. Artysta zaprezentował swoje prace, które ukazują piękno miasta i jego historyczne zakątki. Następnie odbył się wykład Andrzeja Koperskiego zatytułowany „Historia wzgórza zamkowego w Przemyślu”. Koperski w przystępny sposób przedstawił dzieje tego miejsca, które od wieków jest ważnym punktem na mapie kulturowej regionu.

Koncert Urszuli i występ Tomasza Dolskiego

Wieczór pierwszego dnia uświetnił koncert Urszuli, jednej z najbardziej znanych i cenionych polskich wokalistek. Jej występ dostarczył publiczności mnóstwo emocji i wrażeń, a mury zamku wypełniły się dźwiękami takich przebojów jak „Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Na sen” czy „Malinowy król”. Przed koncertem Urszuli, na scenie pojawił się utalentowany skrzypek Tomasz Dolski, którego energetyczny występ wprowadził wszystkich w wyjątkowy nastrój.

Plener malarski i warsztaty artystyczne

Drugi dzień święta rozpoczął się plenerem malarskim, w którym wzięli udział zarówno profesjonalni artyści, jak i amatorzy. Tworzenie na świeżym powietrzu, z malowniczym zamkiem w tle, było dla wielu uczestników niezapomnianym doświadczeniem. Po południu zorganizowano tradycyjne warsztaty, podczas których uczestnicy uczyli się wyplatania wianków z kwiatów i ziół. Była to doskonała okazja do integracji i wspólnej zabawy dla całych rodzin.

Pokaz Grupy Rekonstrukcji Historycznej i nocny koncert

Jednym z najciekawszych punktów programu była prezentacja Grupy Rekonstrukcji Historycznej (GRH), która zaprezentowała stroje z różnych epok. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć kunsztownie wykonane kostiumy, które odzwierciedlały dawne mody i style. Wieczorem odbył się koncert „Zamkowa Noc Świętojańska” w wykonaniu Podkarpackiego Teatru Muzycznego „Halka” z Rzeszowa. Wystąpili m.in. Renata Johnson-Wojtowicz, Jadwiga Kot-Ochał, Emilia Izabela Romani, Zbigniew Poręba, Jakub Trałka, Weronika Tomaszek, Magdalena Solarz i Marcin Kasprzyk. Artyści wykonali słynne arie i duety o miłości, a także utwory instrumentalne ilustrujące magiczną noc świętojańską.

Spektakl teatralny na zakończenie

Ostatniego dnia XIX Dni Zamku Kazimierzowskiego odbył się spektakl teatralny „Poprawka z miłości” w wykonaniu AVE TEATR. Romantyczna komedia w znakomitej obsadzie Beaty Zarembianki i Artura Dziurmana przeniosła widzów w świat pełen emocji i humoru. Było to idealne zakończenie święta, które przez cztery dni oferowało mieszkańcom i turystom mnóstwo atrakcji i niezapomnianych przeżyć.

Zapraszamy za rok na jubileuszowe, 20. Święto Zamku!


Według informacji z: UM Przemyśl