W piątek 19 maja, odbyły się uroczystości pogrzebowe kapitana żeglugi wielkiej Henryka Jaskuły. Urna z prochami kapitana została złożona w rodzinnym grobie na Cmentarzu Zasańskim, obok małżonki Zofii.

Uroczystości pogrzebowe, poprzedziło czwartkwe "Preludium dla Kapitana" na Zamku Kazimierzowskim. W ramach tego odegrany został monodram "#HEN" w wykonaniu Rafała Paśki, odbyły się aukcje "Artyści Kapitanowi". 

 

„Przeżyjmy to jeszcze raz” (projekcja filmów dokumentalnych, poświęconych kpt. H. Jaskule i Jego rejsowi dookoła świata na jachcie „Dar Przemyśla”).

 

Henryk Jaskuła jako pierwszy Polak i trzeci żeglarz na świecie, samotnie bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Swoją wyprawę Henryk Jaskuła rozpoczął 12 czerwca 1979 roku a zakończył 20 maja 1980 roku. Zmarł tuż przed 40. rocznicą zakończenia rejsu - 14 maja 2020 roku. 

 

W związku z uczestnictwem w Programu Świadomej Donacji, po śmierci ciało kapitana zostało ofiarowane nauce i dopiero po trzech latach odbyły się uroczystości związane z pogrzebem. Kapitana żegnały dwie córki, wnuki, prawnuki, mieszkańcy Przemyśla a także przyjaciele żeglarza z całego kraju. 

 

W imieniu żeglarskiej braci Jaskułę pożegnał ks. prałat Andrzej Jaskuła, kapłan z diecezji pełpińskiej. Symbolicznie skropił urnę wodą z oceanu pobraną w rejonie przylądka Horn.

Posąg kpt. Jaskuły 

Przyjaciele i żeglarze skupieni wokół kapitana Jaskuły chcą upamiętnić wybitnego żeglarza poprzez postawienie posągu. Prosząc o przeznaczenie środków na konto wspomagające budowę posągu kpt. Jaskuły:

BNP Paribas 53 1600 1462 1733 7104 1000 0002 (z dopiskiem: Kapitan Jaskuła, PAMIĘTAMY)

Posąg, który ma być gotowy w tym roku, wykona przemyski rzeźbiarz Marian Szajna.