Policja Przemyśl: Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas przygotowań do obchodów święta zmarłych
Zbliżają się obchody Wszystkich Świętych, a z nimi częstsze wizyty na cmentarzach, wyjazdy często kilkudniowe na groby bliski. Zajęci porządkowaniem grobów, czy przygotowaniami do wyjazdów, zapominamy o podstawowym bezpieczeństwie. Dlatego policja apeluje o zachowanie większej ostrożności. Pamiętajmy, aby sprzątając nagrobki bliskich, nie pozostawiać swoich rzeczy osobistych bez nadzoru na ławeczkach przy grobach, bądź na sąsiednich nagrobkach. Złodzieje tylko na to czekają! Zadbajmy również o właściwe zabezpieczenie mieszkań i domów podczas wyjazdów.
Zbliżający się dzień Wszystkich Świętych niesie ze sobą szereg przygotowań. To przede wszystkim porządkowanie nagrobków bliskich osób, zakupy zniczy i często pozostawiamy wówczas torebki, saszetki wraz z wartościowymi rzeczami na sąsiednich nagrobkach lub na ławeczce obok grobowca. Osoba zajęta porządkowaniem nagrobka, nawet nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo może paść ofiarą złodzieja. Dlatego policja apeluje o zachowanie ostrożności i trzymanie rzeczy osobistych przy sobie, w miejscach trudno dostępnych. Przedmioty, które są wartościowe, a nie musimy ich ze sobą zabierać, pozostawmy w domu. Nie nośmy przy sobie dużej ilości pieniędzy.
Będąc na cmentarzu, zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu, które wydaje się, że przebywają tam bez wyraźnego celu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformujmy o tym pracowników cmentarza lub policję.
Jeśli pozostawiamy samochód na parkingu przy cmentarzu, pamiętajmy o jego zamknięciu i trzymaniu przy sobie kluczyków. W związku ze zwiększonym ruchem w obrębie cmentarzy zachowajmy szczególną ostrożność. Dotyczy to zarówno kierujących, jak i pieszych.
Już podczas spotkań przy grobach bliskich, nie możemy również zapomnieć o naszych dzieciach. Odwiedzając groby, spotykamy się z krewnymi czy znajomymi. Dzieci nie zawsze są zainteresowane tematami naszych rozmów szukają sobie w tym czasie innych zajęć. Chwila nieuwagi wystarczy, aby w tłoku, wśród grobów dziecko się zgubiło.
- zwracajmy uwagę na sztuczny tłok” i zamieszanie wokół nas w sklepie, autobusie czy w innym miejscu,
- zwiększmy czujność, jeśli na przystanku autobusowym zauważymy grupę młodych ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę. Służy to do zamaskowania momentu penetracji, być może właśnie naszych kieszeni
- jeśli mamy przy sobie większą ilość pieniędzy, unikajmy zatłoczonych autobusów. Lepiej poczekać kilka minut na następny autobus, niż zostać okradzionym. W pociągu, autobusie nie pozostawiajmy portfela, dokumentów bagażu bez nadzoru.
Wyjeżdżając pomyślmy o zabezpieczeniu mieszkania i mienia:
- przed zamknięciem mieszkania sprawdźmy wszystkie media, czy odłączyliśmy urządzenia elektryczne i gazowe, z których korzystamy na co dzień,
- sprawdźmy, czy okna pozostawiamy zamknięte,
- opróżnijmy skrzynki pocztowe, aby jak najmniej wskazywało, że może nie być nas w domu,
- poprośmy sąsiada, aby doglądną mieszkania, a sami nie odmawiajmy również tej przysługi naszym sąsiadom.
- w pustym domu lub mieszkaniu nie zostawiajmy większych sum pieniędzy i kosztowności.
Komenda Miejska Policji w Przemyślu,
podkarpacka.policja.gov.pl/rze/aktualnosci/112415,Zadbajmy-o-bezpieczenstwo-podczas-przygotowan-do-obchodow-swieta-zmarlych.html
Ostatnie Artykuły

Autobusy linii 5 i 10 ominą trzy przystanki. Zmiana potrwa do popołudnia

Budżet Obywatelski 2027 po pierwszej selekcji. W Przemyślu odpadło niewiele wniosków

Uczniowie sami pobrali odciski palców. Policja pokazała kulisy pracy

Siedem szkół stanęło do gry. W Nienadowej walczono o puchar starosty

Młodzi mają nakręcić bezpieczeństwo na wsi. Ruszył konkurs KRUS

Smaki regionów wracają do Krasiczyna. W finale pokażą kulinarne dziedzictwo

Pakiety medyczne a zdrowie osób aktywnych fizycznie - dlaczego regularne badania są równie ważne jak trening

Różnice między ofertą dla nowych i stałych klientów – kto naprawdę zyskuje?

Bieszczadzki festiwal wraca do Przemyśla i łączy koncerty ze spływami

Motocyklista na jednym kole w Przemyślu - kara przyszła od razu

Folklor bez granic w Żurawicy. Na scenie spotkają się polskie i słowackie zespoły

Przemyska Karta Mieszkańca wygasła. Odnowienie tylko z dokumentami za 2025 rok

Bajkowe stroje, “Lokomotywa” i dworzec kolejowy - tak Przemyśl rozpoczął Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Godziny otwarcia obiektów POSiR w Boże Ciało. Sprawdź, co działa 30 maja
Przydatne dane teleadresowe
- ZUS Przemyśl - kontakt, godziny, rejestracja i sprawy do załatwienia
- Biuro Urządzenia Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Przemyślu - kontakt, pracownie, usługi
- Parafia Świętej Trójcy w Przemyślu - msze, kancelaria, sakramenty
- Parafia Świętych Benedykta, Cyryla i Metodego w Przemyślu - msze, kancelaria, sakramenty
- Urząd Skarbowy w Przemyślu - kontakt, godziny, rejestracja wizyt i usługi online
- Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu - kontakt, zespoły ratownictwa, dokumentacja
