Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz przybył w piątek 19 sierpnia z oficjalną wizytą do naszego miasta. Podczas spotkania w Urzędzie Miejskim z Prezydentem Miasta Wojciechem Balkunem oraz zaproszonymi gośćmi jeszcze raz złożył na ręce włodarza miasta podziękowania dla  wszystkich przemyślan za opiekę i pomoc udzieloną jego rodakom uciekającym z ogarniętej wojną Ukrainy. Wizyta była to też okazją do podziękowań dla wszystkich służb tak mocno zaangażowanym w pomoc uchodźcom po 24 lutego.

Uczestnicy spotkania w gabinecie prezydenta

Obok Prezydenta Wojciecha Bakuna na spotkaniu byli obecni szefowie wspomnianych służb Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej RP gen. bryg. Andrzej Popko, Komendant Miejski Policji w Przemyślu Komisarz Janusz Kiszka oraz Konsul Honorowy Ukrainy w Przemyślu Aleksander Baczyk. W tym samym dniu Ambasador spotkał się także z Księdzem Arcybiskupem Eugeniuszem Popowiczem, Metropolitą Przemysko-Warszawskim oraz z dyrektorem Caritas Archidiecezji Przemyskiej ks. Arturem Jańcem, Dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu Rafałem Kijanką, Zastępcą Dyrektora Szpitala Wojewódzkiego im. św. Ojca Pio w Przemyślu Tomaszem Niedźwiedziem. 

Uczestnicy spotkania w gabinecie prezydenta

- Prezydent Przemyśla, służby mundurowe, wolontariuszy i wszyscy mieszkańcy Miasta Przemyślą stali na wysokości zadania i z odruchu serca niosą pomoc moim rodakom, za co bardzo serdecznie dziękuję. Taka postawa Polek i Polaków buduje nową historię relacji ukraińsko-polskich i jeszcze bardziej wzmacnia nas w przekonaniu o naszym wspólnym zwycięstwie i wspólnej europejskiej przyszłości- powiedział Ambasador Ukrainy w Polsce

Statuetka potwierdzająca nadanie honorowego tytułu "Miasta - Ratownika" z rysunkiem uścisku dwóch dłoni - w barwach Polski i Ukrainy i informacją o dekrecie Prezydenta Ukrainy

Na potwierdzenie tych słów, a także nadanego 11 lipca przez Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego tytułu honorowego „Miasta-Ratownika”, Ambasador Wasyl Zwarycz wręczył Prezydentowi Wojciechowi Bakunowi symbolizującą tytuł statuetkę.

dyplom z podziękowaniami dla Prezydenta Wojciecha Bakuna

Wspólne zdjęcie uczestników spotkania w prezydenckim gabinecie

zdjęcia: Witold Wołczyk, Iwona Liweń