4 czerwca w Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu odbył się XVIII Europejski Salon Sukcesu. Najważniejszą częścią wydarzenia było wręczenie Statuetki Laur Ziemi Przemyskiej - otrzymał ją Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun. Salon odbywał się pod hasłem "Solidarni z Ukrainą".

Salon Sukcesu jest organizowany przez Przemyski Konwent Społeczno-Gospodarczy, sobotnią jego edycję prowadził Przewodniczący Jan Piszak. Ozdobą wydarzenia były występy artystyczne ukraińskich artystów oraz polskich: Agaty Lalik (poetka), Doroty Szostak-Gąski (mezzosopran) i Jakuba Gąski (tenor), czyli solistów Teatru Muzycznego w Lublinie w programie Cudowny Świat Operetki. Nie zabrakło artystów z Przemyśla - Kapeli Ta Joj oraz Chóru Zespołu Szkół Muzycznych w Przemyślu. 

Występ ukraińskiego śpiewaka

Występ ukraińskiego śpiewaka - w tle wyświetlane zdjęcie z wojny

W odczytanej uchwale Kapituły Europejskiego Salonu Sukcesu przyznającej Statuetkę Laur Terra Premisliensis Prezydentowi Wojciechowi Bakunowi tak uzasadnione zostało to wyróżnienie: 

- Za szczególne zasługi dla rozwoju Miasta Przemyśla oraz powiatu przemyskiego, budowanie społeczeństwa obywatelskiego oraz niezwykłą empatię i zaangażowanie w pomoc mieszkańcom objętej działaniami wojennymi Ukrainy.

Starosta Przemyski Jan Pączek wręcza nagrodę Prezydentowi Wojciechowi Bakunowi

Statuetkę wręczył Prezydentowi Starosta Przemyski Jan Pączek oraz Poseł na Sejm RP Marek Rząsa. W trakcie uroczystości padło jeszcze wiele ciepłych słów pod adresem Prezydenta Przemyśla oraz samego miasta, które skierowali do stojących na scenie i zgromadzonych na sali goście z Ukrainy, m.in. z obwodu Charkowskiego. Sam Prezydent dziękując za wyróżnienie podkreślał:

- Ja tylko odbieram statuetkę w imieniu mieszkańców Przemyśla, bo to im najbardziej to wyróżnienie się należy. 

Prezydent Wojciech Bakun z nagrodą

Niespodzianką był także ufundowany przez Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu tort w kształcie herbu Miasta Przemyśla i gratulacje złożone Prezydentowi przez Przewodniczącą Towarzystwa Bogusławę Pieczyńską. 

tort w kształcie herbu Przemyśla, przygotowany przez Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu

 

 

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk