Na mocy umowy podpisanej 10 czerwca umowy Przemyśl dołącza do ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci. Już wkrótce na ulicach miasta pojawią się charakterystyczne czerwone pojemniki przeznaczone na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm. Mieszkańcy zyskają możliwość bezproblemowego i ekologicznego pozbycia się elektrycznych śmieci z domów i mieszkań. Projekt, realizowany wspólnie przez MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO w żaden sposób nie obciąża budżetu miasta.
Czerwony pojemnik
Wiodącym elementem projektu są czerwone pojemniki, do których przemyślanie będą mogli wrzucać małogabarytowy sprzęt elektryczny i elektroniczny np. zużyte telefony, aparaty fotograficzne, tostery, lokówki, suszarki, ale także nośniki danych, tonery czy elektroniczne zabawki i baterie. „Elektryczne śmieci oraz zużyte baterie zawierają w sobie wiele niebezpiecznych substancji, które stanowią spore zagrożenie dla środowiska naturalnego i nas samych, dlatego tak ważna jest selektywna zbiórka.
Mam nadzieję, że nasi mieszkańcy będą często korzystali z czerwonych pojemników dając rzeczom szanse na drugie życie” – mówi prezydent Przemyśla, Wojciech Bakun. „Przemyśl, wyjątkowe miasto, dziś zmierza w kierunku smart city i z tego się bardzo cieszymy” – dodaje.
Czerwone Pojemniki posiadają specjalistyczne opomiarowanie oraz system zabezpieczeń chroniący m.in. przed przewróceniem, przeniesieniem, wejściem do środka czy też wyciąganiem odpadów na zewnątrz.
Wyjątkowe ule
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny z czerwonych pojemników trafi do profesjonalnych zakładów przetwarzania. Z części odzyskanych materiałów powstaną charakterystyczne ule wielkopolskie.
„Według różnych szacunków tylko w 2019 roku wyprodukowaliśmy na świecie prawie 54 miliony ton elektrycznych śmieci. Niestety, wedle najnowszych szacunków liczba ta w 2050 r. przekroczy 120 milionów ton, dlatego tak ważne są działania na rzecz recyklingu podejmowane tu i teraz. Cieszymy się, że Przemyśl dołącza do projektu Elektryczne Śmieci i mamy nadzieję, że część odzyskanych materiałów wróci do tego wyjątkowego miasta w postaci uli” – mówi Gabriela Leszczyńska, Prezes AURAEKO.
Ekologia w nowej odsłonie
Integralnym elementem projektu pozostaje innowacyjna platforma edukacyjna Szkolne Centrum Recyklingu stworzona z myślą o uczniach, nauczycielach, ale także wszystkich zainteresowanych tematem szeroko pojętej ekologii.
„Księżniczka z niezwykłym marzeniem, krnąbrna Hania, Strażnik Wehikułu Czasu oraz pszczoły krainki czekają, by zdradzić swe sekrety. Przygotowaliśmy zarówno materiały dla uczniów w postaci: quizów, bajek edukacyjnych, filmików oraz gier memory czy malowanek, jak też gotowe scenariusze zajęć oraz prezentacje multimedialne dla nauczycieli” – tłumaczy Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
O terminie ustawienia pojemników oraz ich lokalizacjach poinformujemy na naszej stronie.