Przygotowanie jednostek miejskich do działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2, współpraca między podmiotami odpowiedzialnymi, udoskonalenie koordynacji przedsięwzięć, ale i wdrożenie zupełnie nowych rozwiązań to główne tematy poruszane podczas poniedziałkowego spotkania sztabu zarządzania kryzysowego miasta Przemyśla.
23 marca br. w przemyskim magistracie odbyło się kolejne spotkanie miejskiego sztabu zarządzania kryzysowego. Zdominowane zostało przewidywaną w najbliższym czasie falą powrotów naszych rodaków z zagranicy – a co za tym idzie – zwiększeniem ryzyka związanego z rozprzestrzenieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 również w nadsańskim mieście. Uczestnicy spotkania mówili nie tylko o procedurach dotyczących obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny, ale i o sprawności przepływu informacji pomiędzy służbami granicznymi i sanitarnymi.
Jednym z istotniejszych tematów było wyznaczenie miejsc, w których powracający do rodzinnego miasta przemyślanie, będą mogli poddać się obowiązkowej kwarantannie. Kwarantannie, której – z różnych względów – nie mogą odbywać w domu. Obecnie jednym z takich miejsc jest Hotel FAHO. Ponadto trwają intensywne prace związane z przystosowywaniem pomieszczeń również w innych lokalizacjach. Tak, aby Hotel Faho nie stanowił dla przyjezdnych jedynej alternatywy.
Podczas spotkania poruszono także sytuację obywateli Ukrainy, dla których pod koniec ubiegłego tygodnia zorganizowano transport do ojczyzny.
– Dzięki wspólnej pracy udało się nam zmobilizować odpowiednie służby do zabezpieczenia terenu przemyskiego dworca. W piątek wieczorem (20 bm.) utworzony został korytarz komunikacyjny od strony ulicy Czarnieckiego, a sobotniego przedpołudnia wyłączono z ruchu Plac Legionów, przed dworcem PKP. Podróżujący na Ukrainę byli zaopatrywani w żywność, napoje i jednorazowe rękawiczki. Informowaliśmy ich również o procedurach, obowiązujących podczas stanu epidemii, który wprowadzony został w naszym kraju w piątek, 20 marca – powiedział Prezydent Wojciech Bakun.
– Udało nam się zorganizować transport do przejścia granicznego w Korczowej dla około 150-osobowej grupy obywateli Ukrainy. Tam służby ukraińskiej Straży Granicznej przygotowały dla swoich rodaków kolejny transport, tym razem przez granicę. Dzięki temu na dworcu głównym w Przemyślu noc spędziło nie kilkaset, a około 50 do 70 osób – dodał włodarz miasta.
W spotkaniu pod przewodnictwem Prezydenta Miasta Pana Wojciecha Bakuna udział wzięli: Wiceprezydent Pan Bogusław Świeży, Sekretarz Miasta Pan Dariusz Łapa, Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Pan Maciej Jacek Szeremeta, Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny w Przemyślu, Dyrektor Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Przemyślu Andrzej Borowski, przedstawiciele służb mundurowych – Policji, Straży Miejskiej oraz Służb Ochrony Kolei, spółek miejskich i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W zagadnienia proceduralne oraz bieżącą sytuację na terenie miasta wprowadził zebranych Pan Jan Słowak – Główny Specjalista w Wydziale Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego UM w Przemyślu.
tekst i zdjęcie: Agata Czereba