Już od ponad trzech lat działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców, bo dzięki niej każdy może mieć wpływ na bezpieczeństwo w swoim otoczeniu. Do tej pory, mieszkańcy powiatu przemyskiego nanieśli na mapę ponad 5580 zgłoszeń.

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie, a także przedstawienie skali oraz rodzaju zagrożeń, a tym zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. W tym celu w 2016 roku została utworzona Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która funkcjonuje, także w powiecie przemyskim.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest narzędziem pozwalającym na przekazywanie przez mieszkańców za pomocą internetu informacji o miejscach i zdarzeniach, które w ich ocenie są niebezpieczne. Każdy z sygnałów zgłoszonych w ten sposób policji jest sprawdzany przez funkcjonariuszy.   

Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Od momentu, gdy aplikacja zaczęła funkcjonować, policjanci z Przemyśla odczytali ponad  5580 zgłoszeń, wskazanych przez mieszkańców jako te, które wymagają interwencji policji. Każdego dnia, na bieżąco, pojawiają się nowe sygnały od obywateli. Te, które wpłynęły w ostatnim czasie są w trakcie weryfikacji przez patrole policji.

Wśród wszystkich zagrożeń wskazanych w powiecie przemyskim od początku funkcjonowania KMZB najwięcej dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowania pojazdów oraz spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym. W przypadku potwierdzenia uzyskanej poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa informacji, policjanci podejmowali interwencje oraz prowadzili działania we wskazanym obszarze.

Policjanci przypominają: chcesz wiedzieć, czy w Twojej okolicy jest bezpiecznie? Możesz mieć na to wpływ! Podziel się swoimi spostrzeżeniami! Reaguj na zagrożenie! Odwiedź Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, która jest dostępna na stronie internetowej podkarpackiej policji, a jej obsługa jest bardzo prosta.

Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania interwencji, które potrzebują natychmiastowej reakcji funkcjonariuszy. W takich przypadkach należy kontaktować się bezpośrednio z dyżurnym policji pod numerami alarmowymi 112.