Wielu rodziców ogląda programy telewizyjne mówiące o tym, jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u różnych lekarzy, ale niestety nie można znaleźć takiego, który podpowiada jak przygotować dziecko na wizytę u dentysty. W sytuacji, gdy odkryją dziurę w zębie swojego potomka, zaczynają gorączkowo szukać pomocy.
Jak przygotować dziecko na spotkanie ze stomatologiem?
Czy jest jakiś niesamowity dentysta, który nie wzbudziłby u dziecka strachu i wyleczyłby zęby? Te i inne pytania zainteresowanych rodziców można znaleźć na portalach internetowych. Jak jest naprawdę? Kiedy dziecko zabiera się po raz pierwszy do dentysty i higienistki, co dzieje się podczas tych pierwszych wizyt? Jeżeli trudno znaleźć odpowiedź na te pytania, najlepiej najpierw samodzielnie udać się do gabinetu dentystycznego. W takim mieście jak Rzeszów stomatolog jest łatwo dostępny i chętnie odpowie rodzicom na wszystkie nurtujące ich pytania.
Kiedy dziecko powinno po raz pierwszy odwiedzić dentystę i higienistkę?
Po raz pierwszy należy udać się z dzieckiem do dentysty w wieku około 6 miesięcy lub w momencie pojawienia się pierwszego zęba. Pierwsza wizyta dziecka u dentysty jest bardziej skierowana do rodziców, ponieważ lekarz powie, jak dbać o zęby dziecka, a także wyjaśni rodzicom, w jaki sposób pokarm dla niemowląt wpływa na zdrowie zębów i jamy ustnej.
W wieku 1 i 1,5 roku, dentysta widzi czy jest zagrożenie próchnicą, wyjaśni jak jej zapobiec i wyeliminować w odpowiednim czasie. Przyczyny próchnicy są najczęściej spowodowane długotrwałym, a nawet ciągłym, nocnym karmieniem piersią lub z butelki. Siekacze górne są pierwszymi zębami, które zaczynają się psuć od wewnątrz, dlatego rodzice powinni regularnie sprawdzać zęby ze wszystkich stron. W celach profilaktycznych w Rzeszowie stomatolog zaleca wizytę w swoim gabinecie dwa razy w roku.
W wieku 2 i 2,5 roku, należy nie tylko udać się do dentysty, ale także rozpocząć wizytę u higienistki. W wieku 3 lat dzieci mają już 20 zębów. W momencie, gdy dziecko ma już wszystkie zęby, dentysta, oceniając je, może ustalić, czy dziecko ma problemy ze zgryzem. Im szybciej zostanie zidentyfikowany problem, tym szybciej dentysta będzie w stanie powiedzieć, kiedy konieczne będzie rozpoczęcie korekcji zgryzu i skieruje dziecko do ortodonty.
Co rodzice mogą zrobić?
Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby zabrać dziecko do dentysty, w celu poznania specjalisty, a nie w celu pilnego zabiegu na chorym zębie. Pierwsza wizyta powinna być fajna. Rodzice muszą wyjaśnić dziecku, co dokładnie stanie się w gabinecie dentystycznym. Jeśli sami rodzice boją się dentysty, nie powinni mówić o tym dziecku. Wsparcie rodzicielskie podczas pierwszych wizyt posłuży dziecku, jako pozytywne doświadczenie podczas kolejnych wizyt.
Jeśli miejscem wizyty jest Rzeszów, stomatolog ten dysponuje doświadczeniem w pracy z małymi dziećmi i wie, że często nie odróżniają one bólu od presji, więc nawet nieco silniejszy dotyk może być postrzegany, jako ból. Aby zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa, trzeba pozwolić mu zabrać ze sobą ulubioną zabawkę lub kocyk. Trzeba wyjaśnić dziecku znaczenie słów, które słyszy podczas wizyty, na przykład próchnica, dziąsła, prześwietlenia itp.
Co robi dentysta i higienistka podczas pierwszych wizyt?
Pierwsza wizyta powinna być informacyjna i jak najkrótsza należy unikać poważnych zabiegów. Dziecko powinno spotkać się z dentystą w przyjaznym otoczeniu, bez nieprzyjemnego leczenia, ekstrakcji zęba itp. Lepiej wybrać czas, kiedy dziecko jest pełne energii a nie, kiedy jest zmęczone lub chce spać. W zależności od wieku dziecka i jego poziomu komfortu rodzice mogą zostać poproszeni o trzymanie dziecka na kolanach lub poczekanie w poczekalni w celu poprawy kontaktu między dzieckiem a dentystą.
Podczas wizyty stomatolog zbada jamę ustną dziecka: sprawdzi zęby, stan dziąseł, zgryzu. Dentysta udzieli również wskazówek na temat opieki dentystycznej, zapobiegania próchnicy i odpowie na interesujące rodziców pytania. Można porozmawiać ze swoim dentystą, jak najlepiej uniknąć uszkodzenia zębów, poprawić higienę jamy ustnej, pozbyć się złych nawyków dziecka (na przykład ssania palca), zmniejszyć złe nawyki żywieniowe itp.
Z kolei higienistka myje zęby dziecka, nakłada na nie produkty zawierające fluor, aby chronić je przed próchnicą. Działania higienistki można uznać za sposób na nauczenie dziecka, aby nie bało się czynności wykonywanych przez dentystę. Niektóre dzieci wymagają kilku wizyt u higienistki, aby przygotować się do wizyty u dentysty i leczenia stomatologicznego. Należy pamiętać, że rodzice są odpowiedzialni za zdrowie jamy ustnej dziecka. Aby poprawić samopoczucie dziecka, powinien wyjaśnić, że dentysta jest przyjacielem, który może pomóc w utrzymaniu zdrowych zębów.