Rynek oferuje coraz większy wybór działalności franczyzowych, nie tylko tych najbardziej znanych. Coraz więcej rodzimych firm także wchodzi we franczyzę, na bardzo dogodnych warunkach dla franczyzobiorcy. Dzięki temu można podjąć się takiego biznesu, który jest adekwatny do umiejętności, kompetencji, zainteresowań czy wykształcenia. Jak wiadomo, tradycyjny biznes nie zawsze udaje się rozwinąć, ponieważ potrzebna jest reklama, na którą także przedsiębiorca musi mieć czas i pieniądze. Natomiast franczyza działa praktycznie od początku, skupiając się na obsłudze klienta i zaspokajaniu jego potrzeb. Do tej pory można było wybrać spośród kilku tysięcy firm franczyzowych, mianowicie z rynku samochodowego, kosmetycznego, spożywczego, odzieżowego, obuwniczego, prasowego, książkowego, restauracyjnego, hotelarskiego, a także finansowego czy ubezpieczeniowego.

Każda z tych działalności franczyzowych ma inne wymagania wstępne, które trzeba spełnić. Przede wszystkim jest to kapitał własny, a także posiadanie lokalu, czy to na własność, czy na wynajem. Ponadto przedsiębiorca może wybrać lokalizację przyszłego biznesu, w szczególności taki region, gdzie nie ma podobnej franczyzy.

Porównanie ofert franczyzowych

Oferty franczyzowe można sprawdzić w internecie, ale także w czasopismach biznesowych. Są one aktualizowane co jakiś czas, aby przedsiębiorca mógł otrzymać bieżące informacje i je ocenić. Porównaniem zajmują się też specjalne portale, na których jest brana pod uwagę lokalizacja, wkład własny, opinie klientów, opłacalność, a także pomoc merytoryczna. Nie chodzi tylko o to, aby wyłożyć pieniądze i mieć biznes, ale również o profity, możliwości biznesowe, pomoc techniczną, prawną, a także wsparcie finansowe w razie potrzeby. Najlepiej sprawdzają się te franczyzy, które działają na rynku już od bardzo wielu lat i ich wyniki finansowe są bardzo dobre. Warto także rozmawiać z analitykami finansowymi, prognozującymi stan gospodarki, ponieważ wartościowe informacje przekładają się na odpowiedni wybór franczyzy.

Jest to trudna decyzja, którą podejmuje się na wiele lat, dlatego trzeba wziąć pod uwagę także swoje doświadczenie zawodowe. Ponadto należy sprawdzić, czy franczyza pozwala na liczne szkolenia, własne pomysły biznesowe, a także rozwój swojej kadry. Elastyczność pod tym względem daje znak, by wchodzić we franczyzę i podpisywać umowę. Na pewno ważnym krokiem jest też wybór konkretnej działalności, handlowej lub usługowej oraz branży. W tym wypadku warto posłużyć się opiniami ekspertów, ilością klientów, popytem w danym regionie, a także ocenić konkurencję.

Dodatkowe informacje

Branżę franczyzy poznasz lepiej dzięki portalowi Franczyza w Polsce - dowiedz się więcej

Który biznes franczyzowy najlepiej się opłaca?