Uroczystości w Markowej: Pamięć o Polakach ratujących Żydów

Markowa uczciła pamięć bohaterów, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów
- Uroczystości w Markowej przyciągnęły tłumy mieszkańców
- Pamięć o bohaterach to nasza wspólna odpowiedzialność
W sobotę, 23 marca br., Markowa stała się miejscem niezwykłych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów. Uroczystości miały miejsce w 81. rocznicę tragicznych wydarzeń związanych z rodziną Ulmów, a ich celem było oddanie hołdu tym, którzy w najciemniejszych czasach historii wykazali się niezłomną odwagą i humanizmem.
Uroczystości w Markowej przyciągnęły tłumy mieszkańców
Wśród licznych uczestników znalazł się Jan Janusz Wicestarosta Przemyski, który wspólnie z innymi gośćmi oddał hołd ofiarom niemieckiego terroru. Obchody zgromadziły przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, duchowieństwo oraz mieszkańców regionu, którzy pragnęli uczcić pamięć bohaterów.
Obchody rozpoczęły się mszą świętą, która miała na celu upamiętnienie Polaków ratujących Żydów. Po mszy uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem rodziny Ulmów, co stanowiło wzruszający moment refleksji nad heroizmem tych, którzy nie bali się stawić czoła okrutnej rzeczywistości okupacji.
Pamięć o bohaterach to nasza wspólna odpowiedzialność
Uroczystości w Markowej to nie tylko przypomnienie o heroicznej postawie Polaków, ale także manifestacja wartości takich jak solidarność i humanizm. Pamięć o tych, którzy z narażeniem życia pomagali prześladowanym Żydom, jest kluczowym elementem budowania tożsamości narodowej oraz pielęgnowania pokoju i tolerancji w społeczeństwie.
Obchody te są ważnym przypomnieniem dla wszystkich mieszkańców o konieczności pielęgnowania pamięci o przeszłości oraz szacunku dla odwagi i poświęcenia tych, którzy stanęli w obronie innych. Warto wspólnie dbać o to, aby historia nigdy nie została zapomniana.
Na podstawie: Powiat Przemyski
Ostatnie Artykuły

Burze z ulewami i gradem w Przemyślu. Jest ostrzeżenie

Burze na Podkarpaciu. Deszcz, porywy wiatru i grad

Burze nad Przemyślem. Możliwe ulewy, grad i silny wiatr

Większa czcionka, więcej czytania - nowości czekają w Filii nr 8

Trzy razy przez stok, potem finał. Bieg Tatara to próba charakteru

Elektroniczne brzmienia pod stacją narciarską. Electro Dance Event wraca

Policjanci z Przemyśla zapraszają nad wodę. Będą zabawy i ważna lekcja

Burze nad Podkarpaciem. W Przemyślu możliwy grad i silne porywy

Dwie przedstawicielki Przemyskiego Seniora u starosty. Rozmowa o dalszej współpracy

Przy Grobie Wołyńskim zabrzmiały syreny podczas obchodów w Przemyślu

W Przemyślu oddano hołd ofiarom Zbrodni Wołyńskiej

„Golgota Wołynia” - film i książka, które nie pozwalają zapomnieć

„Wołyń” wrócił na ekran. Kadry Pamięci przypomniały o historii, która wciąż boli

NadSenność w Galerii 12 - obrazy Anny Pietruś-Bral wciągają w sen na jawie
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia Miłosierdzia Bożego w Przemyślu - kontakt, kancelaria, terytorium
- Parafia św. Marii Magdaleny w Przemyślu - kontakt, msze, kancelaria
- Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów w Przemyślu - kontakt, godziny, Biuro Podawcze
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 3 im. Kazimierza Wielkiego w Przemyślu - oferta, rekrutacja, kontakt
- Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK - kontakt, bilety, zajęcia
- Młodzieżowy Dom Kultury w Przemyślu - kontakt, zajęcia i rekrutacja
