Przemyskie obchody 106. rocznicy odzyskania niepodległości przyciągnęły tłumy mieszkańców
W Przemyślu odbyły się uroczystości z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, które zgromadziły licznych mieszkańców i gości. Uroczystości, pełne patriotyzmu i tradycji, miały miejsce w słoneczny, choć chłodny dzień, przyciągając uwagę zarówno lokalnych społeczności, jak i turystów.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej

Tradycyjnie, obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, która miała miejsce w Archikatedrze Przemyskiej. W nabożeństwie uczestniczyły poczty sztandarowe oraz Kompania Honorowa Wojska Polskiego, co podkreśliło doniosłość tego wydarzenia. Mieszkańcy, wypełniając kościół oraz otaczające go przestrzenie, wspólnie modlili się za wolność i niepodległość Polski. Po zakończeniu Mszy, uczestnicy przeszli w orszaku ulicami Starego Miasta, kierując się ku pomnikowi Marszałka Józefa Piłsudskiego, co stanowiło symboliczny gest oddania hołdu jednemu z największych bohaterów narodowych.

Symbolika i tradycje w sercu obchodów

Podczas przemarszu, harcerze nieśli ogromną, 50-metrową biało-czerwoną flagę, co wzbudziło entuzjazm wśród zebranych. Wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" przed Pomnikiem Orląt Przemyskich było jednym z najważniejszych momentów uroczystości, będąc częścią ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do hymnu". Uczestnicy mogli także podziwiać poloneza w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Przemyśl, co dodało wydarzeniu wyjątkowego charakteru i nawiązało do patriotycznych tradycji.

Wystąpienia lokalnych liderów i dalsze atrakcje

W trakcie uroczystości głos zabrali lokalni politycy, w tym Posłowie Marek Rząsa i Andrzej Zapałowski, a także Kierownik Oddziału zamiejscowego PUW Sabina Motowidło-Maziarz oraz Starosta Przemyski Bożena Ryczan. Prezydent Miasta Przemyśla, Wojciech Bakun, przypomniał o historycznych zmaganiach Przemyśla w listopadzie 1918 roku, kiedy to miasto było świadkiem walk z wojskami ukraińskimi, a młodzież przemyska zyskała miano "Orląt Przemyskich". Po odczytaniu apelu poległych i salwie honorowej, delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze, oddając hołd bohaterom. Wydarzeniu towarzyszyły postaci historyczne, które ożywiły atmosferę i przyciągnęły uwagę najmłodszych.

Oprócz głównych obchodów, mieszkańcy mogli wziąć udział w zwiedzaniu miasta z przewodnikiem, a po południu odbył się koncert "Z MUZYKĄ POLSKĄ PRZEZ WIEKI" w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki "Zamek", co stanowiło doskonałą okazję do świętowania w atmosferze kultury i sztuki. Organizatorzy, w tym Prezydent Miasta oraz lokalne stowarzyszenia, zadbali o to, aby ten dzień na długo pozostał w pamięci uczestników, integrując społeczność wokół wspólnych wartości i tradycji.


Na podstawie: Urząd Miejski