82. rocznica powstania Armii Krajowej
Czy historia może być jeszcze bardziej żywa? W Przemyślu uczczono 82. rocznicę powstania Armii Krajowej, przypominając o niezłomności i determinacji, która tli się w sercu każdego Polaka.
  • Oddanie hołdu żołnierzom Armii Krajowej przed Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej i na cmentarzu wojskowym.
  • Znaczenie przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową i jego wpływ na polskie siły zbrojne.
  • Lista znamienitych uczestników ceremonii, w tym przedstawicieli władz lokalnych i wojskowych.

W dniu, który na zawsze zapisał się złotymi literami w historii Polski, mieszkańcy Przemyśla razem z przedstawicielami władz miejskich i wojskowych zgromadzili się, by uczcić pamięć i heroizm żołnierzy Armii Krajowej. 14 lutego 1942 roku, decyzją generała Władysława Sikorskiego, Związek Walki Zbrojnej przekształcony został w Armię Krajową, co otworzyło nowy rozdział w historii polskiego ruchu oporu.

Przeobrażenie ZWZ w AK nie było tylko zmianą nazwy, ale zapowiedzią intensyfikacji działań przeciwko okupantom. Zjednoczyło to patriotycznie nastawionych Polaków, stanowiąc jednocześnie wyraz determinacji w walce o wolną Polskę. Armia Krajowa, jako integralna część Polskich Sił Zbrojnych, świadczyła o niezłomności narodu, który nawet w najcięższych warunkach nie przestawał walczyć o swoją tożsamość.

W hołdzie tym, którzy za wolność naszą i Waszą położyli najwyższą ofiarę, delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy obelisku przed Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej oraz na kwatery AK na Cmentarzu Wojskowym. W tych wyjątkowych chwilach pamięci, obecni byli między innymi Starosta Przemyski Jan Pączek, Prezydent Miasta Wojciech Bakun, a także przedstawiciele wojska i muzeum.

Uroczystości te przypominają, że historia nie jest tylko zbiorem dat i wydarzeń, ale przede wszystkim ludzi, którzy swoimi postawami definiują to, kim jesteśmy dzisiaj. Armia Krajowa, jej żołnierze i ich niezachwiana wiara w Polskę wolną i niepodległą, pozostają dla nas wszystkich inspiracją i przestrogą, że wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze.


Na podst. Urząd Miejski