„Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w Banku! Nie pozwól ukraść swojej tożsamości” - to hasło kampanii pn. „Dokumenty Zastrzeżone”. W przypadku utraty dokumentu tożsamości, pamiętaj, że ten dokument może być wykorzystany m.in. do wyłudzeń kredytów, kradzieży przedmiotów zakupionych z odroczonym terminem płatności lub pobranych z wypożyczalni oraz zawierania umów najmu.
Celem Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE jest poszerzenie wiedzy o potrzebie zastrzegania w bankach utraconych dokumentów tożsamości przez każdą osobę, której taka sytuacja się przytrafiła. Nie ma znaczenia, czy stało się to w wyniku zgubienia czy kradzieży.
Zastrzegać utracone dokumenty powinniśmy wszyscy – niezależnie od tego, czy jesteśmy już klientami jakiegoś banku, czy też nigdy z usług bankowych nie korzystaliśmy.
Dzięki zastrzeżeniu utraconego dokumentu, istnieje możliwość uniknięcia szeregu przykrych konsekwencji, mogących powstać w wyniku utraty dokumentów takich jak wyłudzenie pożyczki czy zawarcie różnego rodzaju umów.
W przypadku, utraty dokumentów powinniśmy to zgłosić w banku, a gdy utrata nastąpiła w wyniku kradzieży, powinniśmy także powiadomić policję.
Wystarczy zgłosić dokument w jednym banku, aby dane automatycznie przekazano do Centralnej Bazy Danych, a następnie rozesłano do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm i instytucji korzystających z Systemu DZ – wszystko w czasie niemal rzeczywistym.
Listę tych instytucji oraz informację w tym zakresie można znaleźć na stronie www.DokumentyZastrzezone.pl.