Wczoraj odbyła się debata ewaluacyjna pn. „Cyberzagrożenia wśród młodzieży szkolnej”. Spotkanie odbyło się na auli Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu. Głównym tematem były cyberprzestępczość, psychologiczne konsekwencje mowy nienawiści i uzależnień behawioralnych wśród młodzieży, oraz rola kuratora sądowego w postępowaniu wobec nieletnich. Adresatami debaty byli uczniowie szkół licealnych z miasta Przemyśla.

Spotkanie było kontynuacją dialogu z młodzieżą i miało na celu nie tylko szerzenie działań edukacyjno-informacyjnych, ale miało także spełniać rolę pomocową. Wczorajsza dyskusja z uczestnikami pomoże zdiagnozować potrzeby i oczekiwania młodzieży szkolnej, co przełoży się na podjęcie odpowiednich działań prewencyjnych przez Policję i jak również inne instytucje z terenu Przemyśla i powiatu przemyskiego.

Obecni na debacie byli: I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Przemyślu podinsp. Rafał Dryś, Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, Wicestarosta Przemyski Marek Kudła, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Przemyślu Maciej Kamiński, przedstawiciele z Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej w Przemyślu i Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

Przewodnim tematem były szeroko pojęte cyberzagrożenia i cyberprzestęstwa. Prelegent asp. Krzysztof Skiba z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości – Wydział w Rzeszowie zreferował problemy związane z użytkowaniem Internetu. Kolejnym tematem poruszanym i omówionym była rola kuratora sądowego w postępowaniu nieletnich. Zagadnienia z tej dziedziny przedstawiła Agnieszka Krasoń – Kierownik Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej do Wykonania Orzeczeń w Sprawach Rodzinnych i Nieletnich Sądu Rejonowego w Przemyślu. Natomiast psychologiczne konsekwencje mowy nienawiści i uzależnień behawioralnych wśród młodzieży zostały omówione przez psycholog Karolinę Gołąbek.

Wielkim zaangażowaniem wykazali się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego i uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących z Przemyśla, którzy przygotowali się i również czynnie brali udział w debacie jako prelegenci. Uczniowie ze swojej perspektywy wykazali co stanowi dla nich problem w funkcjonowaniu w sieci internetowej. Odegrali scenkę przedstawiającą w jaki sposób Internet może zawładnąć osobą. Młodzi ludzie zachęcali wszystkich uczestników do rozsądnego korzystania z Internetu przekonując, że są też złe strony tego „dobrodziejstwa”, które niestety stanowią zagrożenia dla wszystkich użytkowników.

Wszyscy prelegenci i uczestnicy doszli do jednego wniosku: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób w sieci, jest zabronione i karalne, a takie zjawiska z pozoru często odbierane jako młodzieńcze wybryki, niosą bardzo negatywne skutki. Uwrażliwiono uczestników by zdawali sobie sprawę z iluzorycznego poczucia anonimowości i bezkarności w sieci oraz konsekwencji, jakie niosą negatywne zachowania w Internecie wobec innych osób. Zaznaczono, że przed współczesną przemocą nie można się ukryć, zostawia po sobie często na zawsze bardzo materialny ślad, a życie w nierealnym świecie jakim jest Internet wzbudza w nas prawdziwe emocje nie tylko te dobre, ale niestety też takie, które nie zawsze są pozytywne takie jak strach, lęk, smutek, cierpienie.

Debata została objęta Honorowym Patronatem przez Prezydenta Miasta Przemyśla, Starostę Powiatu Przemyskiego i Państwową Akademię Nauk Stosowanych.