Chrapiące dziecko to zmartwienie dla rodziców i taki objaw może wskazywać na wiele różnych chorób. Zawsze w takim przypadku należy podjąć diagnostykę, aby podjąć skuteczne leczenie. Chrapanie samo w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem innych dolegliwości.
Chrapanie u dzieci - nietypowy problem
Wielu rodziców zamartwia się, gdy ich dzieci zaczynają chrapać w trakcie snu. Takie chrapanie może być okresowe lub ciągłe i w zależności od tego, tak należy postępować. Chrapanie okresowe to częsty objaw infekcji górnych dróg oddechowych, powiązanej z katarem. Z kolei chrapanie o charakterze ciągłym to objaw innych chorób, a wśród wymienianych są przerost migdałka lub bezdech senny. Jeśli dziecko przechodzi infekcję i objawy chrapania występują tylko w trakcie infekcji, nie należy się tym przejmować. Gdy jednak co noc słyszy się ten dźwięk, należy diagnozować przyczyny i szukać odpowiednich sposobów leczenia. Im szybciej znajdzie się przyczynę chrapania, tym lepiej bo można wyeliminować potencjalne przyczyny.
Przyczyny chrapania u dzieci
Częsta przyczyna wymieniana przez lekarzy to przerost migdałka gardłowego, który ma duży wpływ na odporność organizmu. Po czym można poznać, że migdałek jest przerośnięty? Dziecko oddycha przez usta, chrapie, ma przewlekły katar, śpi z przerwami i może pojawiać się mowa nosowa. Zazwyczaj migdałek powiększa się wskutek kontaktu z chorobami i jest to zjawisko normalne, ale czasem może nadmiernie się powiększyć. Stan zapalny migdałka wpływa z kolei na wiele chorób takich jak zapalenia ucha, zatok i dróg oddechowych. Kolejna istotna przyczyna chrapania to obturacyjny bezdech senny, które często występują razem z przerostem migdałka. Chrapanie, zatrzymanie oddechu na kilka sekund, oddychanie przez usta i senność, tak objawia się OBS. Chrapać mogą także dzieci otyłe, bo tkanka tłuszczowa uciska na drogi oddechowe. Wiotkość krtani także może powodować chrapanie, a występuje ona najczęściej u noworodków i niemowląt jako objaw niedojrzałości chrząstek krtani. Chrapanie dziecka przy infekcji z katarem jest spowodowane wydzieliną w nosie i mija po chorobie. Alergicy również mogą chrapać i jest to dość częsty objaw alergii.
Jak sobie poradzić z chrapaniem u dziecka?
Przede wszystkim należy zdiagnozować dziecko u laryngologa, aby wskazać, jaka jest przyczyna chrapania. Badanie głównie polega na ocenie stanu migdałków, wydzieliny w nosie i przegrody nosowej. Jeśli chodzi o diagnozowanie OBS to służy do tego badanie polisomnograficzne, wykonywane w trakcie snu. Sprawdza się EEG podczas snu, a także saturację krwi, przepływ powietrza przez nos, ruchy klatki piersiowej. Leczenie w każdym przypadku jest nakierowane na chorobę, która wywołuje chrapanie. Jeśli jest to przerost trzeciego migdałka, może być konieczny zabieg usunięcia migdałka u chirurga czyli adenotomia lub ich wyłuszczenie czyli tonsillektomia. U alergików stosuje się leczenie przeciwalergiczne skierowane na wykryty alergen. Można też stosować leki obkurczające śluzówki nosa lub wykonać operacyjne leczenie skrzywionej przegrody nosowej. Dziecko zawsze powinno spać w odpowiedniej temperaturze w sypialni, a powietrze powinno mieć zalecaną wilgotność. Spanie na plecach może nasilać chrapanie. U otyłych chrapiących dzieci, leczenie nadwagi to oczywiście odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Jak być mamą