Niezmiernie miło nam poinformować, że 17 listopada br. podczas XII Kongresu Kolejowego w Warszawie - przemyski Dworzec Główny otrzymał nagrodę specjalną w ramach konkursu ,,Dworzec Roku" ! W organizowanym już po raz piąty plebiscycie nagrodę główną zdobył Cieszyn, natomiast w głosowaniu internautów zwyciężył dworzec w Kątach Wrocławskich.

W imieniu Miasta Przemyśla nagrodę odebrał Zastępca Prezydenta Miasta Bogusław Świeży i Dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. w Krakowie Violetta Szumilak.

W finale konkursu w bieżącym roku znalazło się dziesięć dworców, zróżnicowanych ze względu na wielkość i liczbę obsługiwanych podróżnych. Były nimi: Kraków, Radom, Cieszyn, Lublin Główny, Tuchola, Żory, Wronki, Krzeszowice, Swoszowice i Kąty Wrocławskie.

Wzmianki o przystanku kolejowym w Cieszynie na miejscu dzisiejszego dworca sięgają już 1888 roku, znalazł się on wówczas na linii Kolei Miast Śląskich i Galicyjskich, łączącej Morawy, Śląsk Cieszyński i Galicję. Obecnie samorządowy dworzec kolejowy w Cieszynie to nowoczesny komunikacyjny węzeł przesiadkowy z odrestaurowanym budynkiem głównym. Kapituła konkursu doceniła przede wszystkim jego walory użytkowe oraz skuteczne połączenie funkcji: komunikacyjnej, czyli sprawnej obsługi podróżnych, kulturowej, rozumianej jako zachowanie wartości architektonicznych i historycznych oraz społecznej służącej integracji społeczności lokalnej.
 
Dworzec w Kątach Wrocławskich pochodzi z 1920 roku. Obiekt posiada dużą wartość architektoniczną. Po przeprowadzonym w latach 2019 – 2021 generalnym remoncie poprzedzonym badaniami konserwatorskimi, przywrócono oryginalną kolorystkę elewacji oraz stolarki. Ściany elewacji budynku pomalowane są na kolor jasnozielony, któremu towarzyszą białe sztukaterie – nawiązujące do oryginalnego wyglądu budynku z XX wieku. Zrewitalizowany dworzec w Kątach Wrocławskich służy nie tylko podróżnym, ale także mieszkańcom do załatwiania spraw lokalowych w Urzędzie Miasta i Gminy. Przy dworcu działa również Gminny Dom Kultury. Część lokali została przeznaczona także na potrzeby spółek kolejowych.
 
W tym roku po raz pierwszy jury postanowiło przyznać dodatkową nagrodę specjalną. Otrzymał ją dworzec PRZEMYŚL GŁÓWNY !
Tytuł przyznano za symboliczną rolę, jaką obiekt ten odegrał w pierwszej fazie wojny na Ukrainie, zamieniając się w wielkie centrum przyjmowania i udzielania pomocy humanitarnej dla uchodźców.
 

 

 

Informacje za: Biuro Konkursu ,,Dworzec Roku" - dworzec-roku.pl

Zdjęcia: Janusz Czech, Stowarzyszenie ,,Kolejowe Karpaty"