Logopeda – opis zawodu

Logopeda to fachowiec, który zajmuje się pacjentami cierpiącymi na problemy i zaburzenia związane z mową i komunikowaniem się. Może być to jąkanie, niedosłuch, osoby z upośledzeniem i chorobami psychicznymi lub posiadające trudności z pismem i czytaniem. Praca z takimi osobami polega na przeprowadzaniu wstępnego wywiadu, stawianiu diagnozy i podejmowaniu odpowiednich metod terapeutycznych. Logopeda dostosowuje je do wieku pacjenta, jego percepcji i stopnia niepełnosprawności. Często zwraca uwagę na uwarunkowania środowiskowe i rodzinne, które mogą powodować problemy z prawidłową mową. Praca z pacjentami polega na przeprowadzaniu terapeutycznych ćwiczeń – trening fizyczny aparatu mowy, ćwiczenia artykulacyjne, oddechowe, słuchowe czy umiejętności czytania na głos. Istotnym elementem wystroju gabinetu logopedycznego jest lustro, w którym pacjent na bieżąco widzi postępy swoich starań. Często współpracuje z nauczycielami, neurologami i psychiatrami.

Szczegóły pracy logopedy szerzej zostały opisane w artykule: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-logopedy/

Logopeda – wymagania zawodowe

Do tej pracy konieczne jest kierunkowe wyższe wykształcenie. Najlepszym wyborem są studia logopedyczne albo pedagogiczne czy polonistyczne ze specjalizacją logopedia. Logopedię studiować można z powodzeniem także jako opcja podyplomowa.

Więcej o tym jak zostać logopedą przeczytasz na https://www.zlecenia.pl/blog/czy-logopeda-moze-zostac-kazdy-czy-jednak-potrzebne-sa-do-tego-pewne-cechy-osobowosciowe/

Logopeda – warunki pracy

Logopeda zazwyczaj pracuje w dni powszednie, wedle ustalonego przez siebie planu, z którego jest rozliczany podobnie jak z wyników. Miejscem pracy jest specjalnie przygotowany gabinet logopedyczny, wyposażony w lustro, niekiedy także materace do ćwiczeń, tablice z napisami, nagrania audio i wideo oraz inne rekwizyty. To praca bardzo wymagająca i odpowiedzialna. Wymaga od logopedy cierpliwości, zdolności pedagogicznych i bardzo dobrego przygotowania merytorycznego. Dobry logopeda nie może pozwolić sobie na irytację spowodowaną trudnościami, jakie pacjenci mają z wymową czy wykonywaniem ćwiczeń.

Logopeda – zatrudnienie i zarobki

Logopeda pracuje w szkołach publicznych, prywatnych czy specjalnych, w których potrzebna jest opieka nad dziećmi mających wspomniane problemy z mową. Pracy szukać może też w poradniach pedagogicznych, psychologicznych, foniatrycznych czy wprost – w gabinetach logopedycznych. Może też prowadzić własną działalność w tym zakresie, podobnie jak – za odpowiednią opłatą – przeprowadzać zajęcia i wizyty domowe. Zarobki logopedy zależą od miejsca pracy, w szkołach publicznych otrzymuje on podobne wynagrodzenie jak każdy nauczyciel.