3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej nie zwalnia tempa. Zgodnie z otrzymanym zadaniem w jej ramach rozpoczął formowanie 36 Batalion Lekkiej Piechoty, który swoją lokalizację będzie miał w Przemyślu.

W styczniu 2017 roku rozpoczęła swój proces formowania, a już w listopadzie tego roku na Rynku w Rzeszowie stanęło 3 tys. terytorialsów gotowych do podjęcia działania. Teraz Podkarpacka Brygada otrzymała zadanie utworzenia 36 Batalionu Lekkiej Piechoty w Przemyślu. To piękne urokliwe miasto nad Sanem będzie mogło liczyć na wsparcie około 700 terytorialsów. Miejsce, w którym będą stacjonować na stałe to koszary przy ul. Okrzei.

Terytorialny charakter służby, znajomość terenu oraz dobra współpraca z lokalną społecznością to siła Wojsk Obrony Terytorialnej. Wyrazem dobrej współpracy z samorządami jest wiele spotkań Dowódcy Brygady płk Dariusza Słoty z Prezydentem Miasta Panem Wojciechem Bakunem oraz starostą Panem Janem Pączkiem. Jeszcze w tym roku dowództwo brygady planuje dodatkowe powołanie żołnierzy na potrzeby przemyskiego batalionu.  Po ukompletowaniu batalionu 3 PBOT będzie liczyć ponad 4 tys. żołnierzy.

fot_58.jpeg

Pierwsze szesnastodniowe szkolenie podstawowe na potrzeby batalionu z Przemyśla rozpocznie się już we wrześniu tego roku. To dopiero początek szlifowania rzemiosła wojskowego. Cel, który przyświeca każdemu żołnierzowi w czasie trzech lat szkolenia to uzyskanie zdolności do wykonywania szerokiego spektrum zadań, które są realizowane przez pododdziały terytorialne. Nie zawsze są to zadania wymagające użycia umiejętności taktyczno-wojskowych. Często wiążą się one z umiejętnościami technicznymi i ratowniczymi, które są niezbędne w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej oraz innych zagrożeń mogących wystąpić w czasie pokoju. Doskonały przykład przeciwdziałania innym zagrożeniom mamy od ponad roku, w postaci operacji pod kryptonimem „Trwała Odporność” prowadzonej przez Wojska Obrony Terytorialnej. Ma ona na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19.

Jeżeli chcesz wzmocnić bezpieczeństwo lokalnej społeczności, zapewnić sobie możliwości rozwoju i przeżyć przygodę życia, nie zastanawiaj się. Nabór do przemyskiego Batalionu Lekkiej Piechoty prowadzi WKU w Jarosławiu. W ubiegłym tygodniu Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej uruchomiło również nowy serwis internetowy dedykowany rekrutacji.  Pod adresem  www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl, każdy kto myśli o wstąpieniu w szeregi terytorialsów może szybko i łatwo znaleźć bezpośredni kontakt do rekrutera ze swojego powiatu lub miasta.

Zdjęcia: Paulina Lęcznar

Źródło: kpt. Witold SURA - Rzecznik prasowy 3 PBOT