Milo nam poinformować, że Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków wraz ze Związkiem Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl rozpoczyna akcję promocyjną mającą na celu zachęcenie działaczy społecznych do dbania o nasze dziedzictwo kulturowe. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze wspaniałe zabytki pięknieją i są coraz bardziej zadbane, ale także wszyscy czujemy niedosyt i chcielibyśmy, aby szybciej odzyskiwały swój blask. Jak pokazała praktyka i współpraca instytucji państwowych, wojewódzkich, samorządowych ze społecznymi opiekunami zabytków ten rodzaj współdziąłania przynosi najszybsze efekty przy relatywnie niskich kosztach. Zachęcamy Was do wspólnego dbania o nasze dziedzictwo i wejścia do zaszczytnego grona społecznych opiekunów zabytków.
Kim jest społeczny opiekun zabytków:
Status społecznego opiekuna zabytków zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami przysługuje osobie, która podejmuje działania związane z zachowaniem wartości zabytków i utrzymaniem ich w jak najlepszym stanie. Społeczny opiekun zabytków posiada również wiedzę w zakresie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami i zajmuje się jej upowszechnianiem. Więcej na stronie Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl i WUOZ w Przemyślu.
Tutaj lista osób i Stowarzyszeń dzięki którym możemy oglądać zadbane zabytki.
Społeczni opiekunowie w Twierdzy Przemyśl:
1. Piotr Kosiorowski - Prochownia nr 12, ul. Sobińskiego
2.Krystian Rachwał - Szaniec N XVIIb „Dynamit”,ul. Swobodna
3. Zbigniew Podolak - Szaniec N XVIIa „Browar”, ul. Bielskiego
4. Przemyskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka - Brama Sanocka Dolna, ul. Sanocka
5. Stowarzyszenie 3 Historycznego Galicyjskiego Pułku Artylerii Fortecznej im. Księcia Kinskyego - Fort XXI Bakończyce, ul. Bakończycka
Osoby zainteresowane pełnieniem funkcji społecznego opiekuna zabytków prosimy o składanie kandydatur bezpośrednio do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu: