W murach Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, funkcjonariusze przemyskiej komendy przeprowadzili warsztaty dotyczące przestępczości internetowej i aktualnych zagrożeń dla młodzieży płynących z sieci. Technik kryminalistyki zadał słuchaczom pytanie : „Czy istnieje zbrodnia doskonała”. Wszystko odbyło się pod patronatem Wojewody Podkarpackiego.

Od środy w budynku Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, odbywają się warsztaty i wykłady z różnych dziedzin skierowane do uczniów i studentów. Wykłady prowadzili nauczyciele akademiccy z PWSW. Do dyspozycji były stanowiska z różnorodną ofertą, nowoczesne laboratoria i pracownie badawcze między innymi chemiczne, biologiczne i fizyczne. Funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego mówili o zwalczaniu przestępczości przeciwko przyrodzie. Zaprezentowali przykłady zwierząt i roślin objętych ochroną gatunkową. Warsztaty połączone były z wystawą CITES.

Podczas środowego wykładu dla młodzieży, w którym uczestniczyło ponad 140 osób, specjalistka ds. nieletnich i patologii - st. asp. Małgorzata Czechowska szczegółowo omówiła zagadnienia cyberprzemocy oraz cyberprzestępczości. Nakreśliła rodzaj i skalę zagrożeń, na które narażone są dzieci i młodzież w internecie, mówiła o aktach agresji elektronicznej. Policjantka zapoznała uczestników z prawidłowymi metodami zabezpieczania dowodów przestępczości internetowej, z wypracowaniem zasad współpracy policji i szkół w przypadku ujawnienia czynów karalnych związanych z przestępczością internetową. W swoim wystąpieniu przedstawiła jak wyglądają mechanizmy werbowania i psychomanipulacji stosowanych przez destrukcyjne grupy werbujące w internecie. Przedstawiła również procedury w jaki sposób należy postępować wobec sprawcy i ofiar tego typu przestępstw oraz jak powinna wyglądać współpraca szkół i policji w tym właśnie zakresie.

Funkcjonariuszka poruszyła także tematy związane z uzależnieniem od gier komputerowych oraz kwestię odpowiedzialności karnej nieletnich i handlu ludźmi.

Blok  zatytułowany „Czy istnieje zbrodnia doskonała”, przeprowadził asp. Bartosz Wardęga - technik kryminalistyki Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu, który opowiedział o swojej codziennej pracy. Policjant omówił również metody ujawniania i zabezpieczania śladów na miejscu przestępstwa. Na sam początek przeprowadził test, weryfikując, kto ma prawdziwy„ policyjny nos” i wskaże bezbłędnie sprawcę zbrodni. Kolejny quiz dotyczył wskazania i rozpoznania  ze zdjęć seryjnych morderców. Wyjątkowym zainteresowaniem uczniów cieszyła się walizka technika, która zawierała w sobie przyrządy do pobierania i zabezpieczania śladów. Wśród nich były m.in. odczynniki, pędzle, pęsety, szpatułki, taśmy i roztwory.

mf