Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Przemyśl

Na czym polega prawidłowa eksploatacja opon do ciągników rolniczych?

Wysoki koszt zakupu nowych opon rolniczych sprawia, że rolnicy powinni zapoznać się z prostymi zasadami prawidłowej eksploatacji opon. W ten sposób jesteśmy w stanie znacznie zwiększyć efektywność pracy w polu, zmniejszyć zużycie paliwa, a także wydłużyć żywotność ogumienia. Zadbane opony do ciągników rolniczych posłużą nam przez wiele lat i zaoferują spore oszczędności w perspektywie długoterminowej.

Jak zadbać o wysoki stan techniczny opon?

Na prawidłową eksploatację opon rolniczych składa się kilka czynników. Przede wszystkim, dbałość o prawidłowe ciśnienie powietrza. Ma to ogromny wpływ na pracę całego ciągnika, obniża spalanie, a także zmniejsza zużycie bieżnika. Opony rolnicze często mają styczność ze szkodliwymi substancjami oraz chemicznymi nawozami. W związku z tym, należy je regularnie czyścić, co również wpłynie korzystnie na żywotność ogumienia. Warto także regularnie sprawdzać stan opon i reagować na wszelkie uszkodzenia, które pojawiły się w trakcie pracy w polu.

Opony do ciągników rolniczych muszą sobie radzić w ekstremalnych warunkach. Dużym zagrożeniem są drobne i ostre kamienie oraz żwir z dróg gruntowych. Na uszkodzenia narażone są przede wszystkim boczne ściany opon. Gdy natkniemy się na wyraźny ubytek w ogumieniu, warto zdecydować się na serwis wulkanizacyjny. Proste i szybkie klejenie opony z boku pozwoli wyeliminować drobne mankamenty co wpłynie na większą żywotność opon.

Odpowiednie ciśnienie to podstawa

O tym czynniku już wspomnieliśmy, jednak warto go szczególnie wypunktować. Musimy bowiem pamiętać, że prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach rolniczych stanowi gwarancję optymalnej pracy ciągnika rolniczego. Ciśnienie ma wpływ na trakcję, przyczepność, stopień ubijania gleby, a także zużycie paliwa. Najczęstszym mankamentem jest oczywiście zbyt niskie ciśnienie w oponach dostawczych na skutek codziennej eksploatacji. Przy częstym użytkowaniu ciągnika, warto przynajmniej raz w miesiącu sprawdzać ciśnienie i dbać o jego optymalny poziom.

Kiedy konieczna jest wymiana opon?

Wielu rolników zdecydowanie zbyt późno decyduje się na zakup nowych opon. Na polach nierzadko spotkamy ciągniki, w których poziom zużycia bieżnika w oponach sięga nawet 80%. Jest to sytuacja wyjątkowo niekorzystna dla efektywności pracy. Opony do ciągników rolniczych nie należą oczywiście do najtańszych, jednak długie zwlekanie z ich wymianą generuje tylko większe koszty, poprzez większe zużycie paliwa oraz pogorszenie obfitości plonów poprzez nadmierne ubicie gleby. Nie wspominając o komforcie i bezpieczeństwie pracy.

O nowe opony do traktora należy zadbać w sytuacji, gdy zużycie bieżnika przekracza 70%. Jest to ostatni moment, w którym zużycie nie wpływa jeszcze diametralnie na pogorszenie właściwości jezdnych całego ciągnika. Nowe opony warto zakupić w specjalistycznym sklepie internetowym, takim jak Bohnenkamp. W tym miejscu możemy liczyć na szeroki wybór produktów oraz wybrać nowe koła szykowane na indywidualne zamówienie. Decyzję w kwestii wyboru ułatwia profesjonalne doradztwo. Dobrze dobrane opony do ciągników rolniczych posłużą nam przez wiele lat i w tak szerokiej perspektywie czasowej zaoferują nam niemałe oszczędności.