Zastosowanie hal namiotowych w rolnictwie jest coraz bardziej popularne. Część rolników decyduje się zakupić całe kompleksy namiotowe do celów swojego gospodarstwa rolnego, zastępując magazyny starego typu, a jeszcze inni wolą skorzystać z wynajem namiotów warszawa, aby skorzystać z szybkiego powiększenia obszaru magazynowego w okresie sezonu. W tym artykule skupimy się na tym drugim aspekcie jakim jest wynajem namiotow do celów rolniczych.

Dlaczego użyczenie namiotu może być lepszą opcją? Wynika to z faktu, że zgodnie z polskim prawem tego typu konstrukcje traktuje się jako obiekty tymczasowe, pod pewnymi warunkami:

- nie mogą być na stałe połączone z gruntem – co jest zwykle łatwe do zrealizowania, ponieważ wszystkie namioty na wynajem nie wymagają stawiania fundamentów, ani wkopywania bloków głęboko do ziemi. Mogą stanąć na dowolnym gruncie – trawiastym, betonowym lub nawet na kostce brukowej i innych tego typu powierzchniach.

- nie mogą stać w jednym miejscu dłużej niż 180 dni – czyli 6 miesięcy, co jest okresem wystarczającym do prac sezonowych w przypadku działalności rolniczej. Oczywiście jeśli istnieje taka konieczność można taki obiekt przenieść w inne miejsce po uzyskaniu zezwolenia i ten czas będzie liczył się od nowa. Jednak na poczet rozważań dla rolnika, który działa głównie sezonowo i wypożycza namiot w wypożyczalni namiotów z Warszawy lub innego miasta ten okres powinien w zupełności starczyć.

Hale namiotowe w służbie rolnikowi

Na plus obiektu namiotowego należy zaliczyć to, że szybkość jego postawienia pozwala oszczędzić czas – zwykle tego typu konstrukcja jest gotowa w kilka dni po rozpoczęciu prac, a przy bardziej skomplikowanych kompleksach namiotowych składających się z wielu różnych obiektów czas ten może wynieść maksymalnie kilka tygodni. Jest to jednak czas nieporównywalnie krótszy od postawienia identycznie obszarowego obiektu murowanego. Dodatkowo odchodzą aspekty związane ze skomplikowanymi pozwoleniami budowlanymi na które przychodzi czekać nawet 3 miesiące, nie ma kosztów związanych z wynajęciem lub zatrudnieniem ekipy budowlanej oraz inspektorów budowlanych. Tak więc jak widać w kwestii procedur i oszczędności czasu jest to rozwiązanie wprost doskonałe, nie tylko dla rolnika.

Na osobny akapit zasługuje uzmysłowienie sobie tego jak wielkie mogą być koszty związane z budową magazynu stacjonarnego. W porównaniu do konstrukcji tymczasowej jaką jest namiot. Sam koszt wynajmu namiotów jest niezaprzeczalnie niższy, a do tego dochodzą niższe koszty utrzymania. Przykładem może być rolnik, który w swoim magazynie namiotowym zastosował przezroczysty dach i dużo okien. Pozwoliło mu to zaoszczędzić na elektryczności, ponieważ naturalne światło dnia doświetlało mu wnętrze w trakcie jego pracy dziennej. W aspekcie oszczędnościowym trzeba też wspomnieć o tym, że utrzymanie czystości samego obiektu jest niezwykle proste, nie ma problemów typu łuszcząca się farba i konieczność kolejnego malowania. Płachty boczne niezwykle łatwo utrzymać w czystości stosując jedynie wodę pod ciśnieniem do ich umycia. W razie potrzeby można też wymienić poszczególne elementy, z uwagi na to, że w większości przypadków płachta jest w budowie segmentowa. W przypadku uszkodzenia jednego z elementów nic nie stoi na przeszkodzie, aby go wymienić i połączyć z pozostałymi elementami tworząc spójną całość.

Przestrzeń namiotowa może być dodatkowo chłodzona przez specjalnie do tego celu zaprojektowane klimatyzatory lub ogrzewana w zimie przez nagrzewnice na olej lub węgiel, tworząc w środku odpowiedni mikroklimat na przechowywanie produktów rolnych.