Młodzi przejmują głos w bibliotece – I Przemyskie Forum Młodzieży o przyszłości miasta

2 min czytania
Młodzi przejmują głos w bibliotece – I Przemyskie Forum Młodzieży o przyszłości miasta

FOT. Urząd Miejski w Przemyślu

W salach Przemyskiej Biblioteki Publicznej zebrała się grupa młodych ludzi, którzy postanowili rozmawiać o swoim miejscu w mieście. Podczas I Przemyskie Forum Młodzieży padły konkretne pytania i propozycje dotyczące przestrzeni miejskiej, roli samorządu oraz sposobów finansowania inicjatyw. W dyskusjach nie zabrakło też refleksji nad tym, jak zaangażowanie wpływa na psychikę i rozwój młodych uczestników. Spotkanie przyciągnęło uwagę przedstawicieli władz i instytucji miejskich – debata trwała bez oficjalnej sztampy.

  • I Przemyskie Forum Młodzieży – tematy i format spotkania
  • W dialogu z władzami – intencje i następne kroki w Przemyślu

I Przemyskie Forum Młodzieży – tematy i format spotkania

W centrum rozmów znalazły się kwestie związane z aktywnością młodzieży w mieście oraz mechanizmami, które mogą tę aktywność wspierać. Uczestnicy pracowali w formie paneli i debat, poruszając m.in.:

  • tworzenie przyjaznej przestrzeni dla młodych w mieście,
  • rola samorządu w stwarzaniu możliwości udziału obywatelskiego,
  • wdrożenie Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego,
  • psychologiczne aspekty zaangażowania społecznego i jego wpływ na rozwój młodzieży.

Dyskusje miały charakter praktyczny – nie tylko wymieniano pomysły, ale też rozważano możliwe kroki realizacyjne. Organizatorzy zadbali o to, by głos młodych był słyszalny i zapisywany jako materiał do dalszych prac.

W dialogu z władzami – intencje i następne kroki w Przemyślu

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich – wśród nich obecni byli Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Marcin Kowalski. Ich udział podkreślił, że władze są otwarte na rozmowę i gotowe do współpracy nad rozwiązaniami zgłaszanymi przez młodzież.

Dla osób, które w tym dialogu chcą pozostać aktywne, najważniejsze praktyczne wskazania wynikające ze spotkania to:

  • śledzenie komunikatów Wydziału Promocji i Kultury oraz ogłoszeń Rady Miejskiej,
  • przygotowywanie konkretnych projektów i propozycji, które mogłyby wejść do przyszłego Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego,
  • kontynuacja debat i spotkań roboczych, by przełożyć pomysły na realne inicjatywy.

Spotkanie zostało przedstawione jako pierwszy krok w stronę stałego dialogu między młodymi a miejskimi instytucjami – ważny impuls do tego, by kolejne pomysły trafiały na realne listy zadań i budżetowe rozważania.

na podstawie: Urząd Miejski.

Autor: krystian