45. Przemyska Piesza Pielgrzymka Nadziei wyruszyła na Jasną Górę

Setki pielgrzymów z Przemyśla i okolic wyruszyło na niezwykłą, 12-dniową wędrówkę do Jasnej Góry. To już 45. edycja tej wyjątkowej pieszej pielgrzymki, która łączy duchowość z wytrwałością fizyczną – każdego dnia pokonują około 33 kilometrów, by dotrzeć do celu i modlić się przed słynnym Cudownym Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.
- Przemyśl wspiera pielgrzymów na trasie do Jasnej Góry
- Pielgrzymi Nadziei niosą przesłanie roku duszpasterskiego
Przemyśl wspiera pielgrzymów na trasie do Jasnej Góry
4 lipca, zaraz po porannej mszy świętej, rozpoczęła się długo oczekiwana 45. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Wierni z Przemyśla oraz okolicznych miejscowości podjęli wyzwanie pokonania blisko 400 kilometrów pieszo. Codziennie przemierzają około 33 kilometrów, by 15 lipca stanąć u stóp Matki Boskiej Częstochowskiej.
Tradycyjnie, samorząd miasta aktywnie uczestniczy w ceremonii pożegnania pielgrzymów. W tym roku obok Zastępcy Prezydenta Miasta Bartłomieja Barszczaka obecni byli także Wicestarosta Powiatu Przemyskiego Jan Janusz oraz Sekretarz Miasta Daniel Stecura. Ich obecność to symboliczne wsparcie i duchowa jedność z pątnikami na początku ich trudnej drogi.
Pielgrzymi Nadziei niosą przesłanie roku duszpasterskiego
Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi „Pielgrzymi Nadziei” i jest bezpośrednio związane z aktualnym rokiem duszpasterskim. To wezwanie do niesienia światła i nadziei w codziennym życiu, które odzwierciedla duchową misję uczestników tego wyjątkowego wydarzenia.
Historia przemyskiej pielgrzymki sięga 1978 roku, kiedy to po raz pierwszy grupa wiernych wyruszyła pieszo do Jasnej Góry. Początkowo liczyła kilkaset osób, ale z czasem liczba pątników rosła – w latach 80. pojawiły się kolejne grupy, a po podziale diecezji w połowie lat 90. pielgrzymka znacznie się rozwinęła. Dziś to wydarzenie przyciąga nie tylko mieszkańców Przemyśla i regionu, ale także wiernych z całej Polski, a nawet zza granicy.
Ta coroczna tradycja jest nie tylko wyrazem wiary, ale także dowodem na siłę wspólnoty i determinacji ludzi gotowych podjąć trud długiej drogi dla duchowego umocnienia.
Zdjęcia: Maciej Wolański, Wydział Promocji i Kultury
Na podst. Urząd Miejski w Przemyślu
Autor: krystian