Długie weekendy w 2025 roku jak zaplanować aż 36 dni wolnego?

4 min czytania
Długie weekendy w 2025 roku  jak zaplanować aż 36 dni wolnego?

Masz do wykorzystania 10 dni urlopu? W 2025 roku możesz zmienić je w 36 dni nieprzerwanego wypoczynku! Wystarczy dobrze zaplanować długie weekendy, aby cieszyć się dodatkowym czasem na relaks. Kiedy i gdzie warto postawić na odpoczynek?

  • Jak stworzyć długie weekendy z dni wolnych?
  • Wszystkie daty dni wolnych w 2025 roku
  • Jak wykorzystać dni ustawowo wolne, by odpoczywać dłużej?

Jak stworzyć długie weekendy z dni wolnych?

Planowanie długich weekendów to prawdziwa sztuka, która pozwala cieszyć się wolnym czasem dłużej, niż wynika to z samego kalendarza. W 2025 roku sprzyjających okazji do takich manewrów nie zabraknie! Wystarczy kilka dodatkowych dni urlopu i już możecie zyskać nawet tygodniowe przerwy od pracy. Jak to zrobić? Zacznijmy od zimy Nowy Rok (środa, 1 stycznia) można połączyć ze Świętem Trzech Króli (poniedziałek, 6 stycznia). Dodajcie dwa dni wolnego (2 i 3 stycznia), a pierwsze 6 dni roku będziecie mogli spędzić na nartach, w SPA lub po prostu relaksując się w domowym zaciszu.

Podobne triki sprawdzą się przy majówce. Święto Pracy (czwartek, 1 maja) i Święto Konstytucji 3 Maja (sobota) to świetna okazja, by wykorzystać 2 maja na urlop. Efekt? Cztery dni wolnego, a jeśli dołożycie jeszcze 2830 kwietnia, stworzycie aż dziewięciodniowy długi weekend! Co więcej, święta takie jak Boże Ciało (czwartek, 19 czerwca) czy Wniebowzięcie NMP (piątek, 15 sierpnia) naturalnie wydłużają weekendy tu nie potrzebujecie nawet jednego dnia urlopu, by cieszyć się wolnym.

Jeśli chcecie wycisnąć maksimum z 2025 roku, pamiętajcie też o świętach Bożego Narodzenia. W tym roku Wigilia (środa, 24 grudnia) pierwszy raz stanie się dniem ustawowo wolnym, a Boże Narodzenie (czwartek i piątek, 2526 grudnia) dopełni układ idealny. Wystarczy trzy dni urlopu (2223 i 29 grudnia), by przedłużyć świąteczną atmosferę aż do Nowego Roku!

Wszystkie daty dni wolnych w 2025 roku

W 2025 roku mamy 13 dni ustawowo wolnych od pracy , które przypadają na różne dni tygodnia. Oto pełna lista:

  • 1 stycznia (środa) Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki ,
  • 6 stycznia (poniedziałek) Trzech Króli (Objawienie Pańskie) ,
  • 20 kwietnia (niedziela) Wielkanoc ,
  • 21 kwietnia (poniedziałek) Poniedziałek Wielkanocny ,
  • 1 maja (czwartek) Święto Pracy ,
  • 3 maja (sobota) Święto Konstytucji 3 Maja ,
  • 8 czerwca (niedziela) Zielone Świątki ,
  • 19 czerwca (czwartek) Boże Ciało ,
  • 15 sierpnia (piątek) Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny ,
  • 1 listopada (sobota) Wszystkich Świętych ,
  • 11 listopada (wtorek) Święto Niepodległości ,
  • 24 grudnia (środa) - Wigilia
  • 25 grudnia (czwartek) Boże Narodzenie (pierwszy dzień) ,
  • 26 grudnia (piątek) Boże Narodzenie (drugi dzień).

Pamiętajcie, że za święta przypadające w sobotę (3 maja, 1 listopada) pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny, a dni przypadające w niedzielę (jak Wielkanoc i Zielone Świątki) niestety takiego prawa nie dają. W sumie z weekendami 2025 rok oferuje aż 115 dni wolnych od pracy!

Jak wykorzystać dni ustawowo wolne, by odpoczywać dłużej?

Marzycie o maksymalnym wykorzystaniu wolnego w 2025 roku? Plan jest prosty: klucz do sukcesu tkwi w łączeniu dni wolnych z weekendami i strategicznym wykorzystywaniu urlopu. Przykład? Długi weekend na początku stycznia dwa dni urlopu (2 i 3 stycznia) dają aż sześciodniową przerwę. Wielkanoc (2021 kwietnia) również można wydłużyć, biorąc wolne w piątek (18 kwietnia). Zyskacie aż cztery dni na rodzinne spotkania czy krótką wycieczkę.

Warto też pamiętać o majówce Święto Pracy i Święto Konstytucji 3 Maja to klasyczne zestawienie. Jeśli Wasz pracodawca przyzna dodatkowy dzień wolny za sobotę (3 maja), możecie cieszyć się przedłużonym wypoczynkiem. Podobny manewr możecie zastosować z Bożym Ciałem wolny piątek 20 czerwca to przepis na czterodniową regenerację w środku roku.

A co z jesienią? Święto Niepodległości (11 listopada, wtorek) to idealny moment na przedłużony weekend. Wystarczy jeden dzień urlopu (10 listopada), by zyskać cztery dni na odpoczynek. Podobnie jest w grudniu Boże Narodzenie oraz Wigilia tworzą układ, który z trzema dniami urlopu (2223 i 29 grudnia) pozwala cieszyć się długą, świąteczną przerwą aż do Sylwestra.

W ten sposób zyskujecie więcej czasu na wyjazdy, spotkania z bliskimi czy po prostu naładowanie baterii przed kolejnymi wyzwaniami!

Autor: Monika Raczyńska