Święto Fajki w Przemyślu: francuska fajka
30 czerwca 2023 roku Przemyśl stał się miejscem spotkania miłośników fajek z całej Polski i zagranicy. To tutaj, na XIX Święcie Fajki, uczestnicy mieli okazję zanurzyć się w atmosferze francuskiej kultury dzięki tematyce "Viva la pipe".

Wielka parada na ulicach miasta jako symbol otwarcia

Święto rozpoczęło się od barwnej parady, która przeszła ulicami miasta, kończąc swój pochód pod Muzeum Dzwonów i Fajek. W tym roku paradę poprowadzili dudziarze z Częstochowa Pipes & Drums, a towarzyszyli im szczudlarze, kuglarze i mimowie, którzy wprowadzili uczestników w klimat francuskiej fajki. Parada była pełna teatralnych i cyrkowych pokazów, które dodały wydarzeniu wyjątkowego uroku.

Uroczystą inaugurację stanowiło rozpalenie ognia w cybuchu pomnika fajki – ławeczki. To symboliczne wydarzenie podkreślało znaczenie przemyskiej fajki jako produktu regionalnego, któremu poświęcono całe święto.

Międzynarodowy kiermasz fajkowy oraz lokalne rękodzieło

Na przemyskim Rynku odbył się międzynarodowy kiermasz fajkowy, który przyciągnął wielu entuzjastów tego rzemiosła. Liczne stragany oferowały najpiękniejsze i najbardziej wymyślne fajki, które można było nie tylko obejrzeć, ale także zakupić lub zamówić. Lokalni artyści, rzemieślnicy i wytwórcy zaprezentowali również inne rodzaje rękodzieła, co dodało wydarzeniu jeszcze większego kolorytu.

Dla miłośników kulinariów przygotowano degustacje serów i win, które były prawdziwą ucztą dla zmysłów. To doskonała okazja, aby posmakować lokalnych specjałów i poczuć atmosferę regionu.

Wieczorne koncerty i muzyczna uczta

Zwieńczeniem dnia były koncerty zespołów Wojtek Szumański, Cyrk Deriglasoff oraz JELONEK, które zgromadziły licznych widzów i wprowadziły wszystkich w doskonały nastrój. Muzyka stała się świetnym dopełnieniem całego wydarzenia, tworząc niepowtarzalną atmosferę.

Promocja tradycji i rzemiosła Przemyśla

XIX Święto Fajki nie było jedynie świętem miłośników fajek, ale także wyjątkową okazją do promowania miasta i jego bogatej tradycji rzemieślniczej. Przemyska fajka, podobnie jak forty Twierdzy Przemyśl i tradycje ludwisarskie, stała się rozpoznawalnym produktem regionalnym. Głównym celem imprezy była promocja Przemyśla jako stolicy Polskiej Fajki oraz upowszechnianie przemyskiego rękodzieła artystycznego, które ma ponad 150-letnią nieprzerwaną tradycję.

Wspaniała organizacja oraz różnorodność atrakcji sprawiły, że tegoroczna edycja Święta Fajki na długo pozostanie w pamięci uczestników.


Na podstawie: UM Przemyśl