Apartament inwestycyjny - wszystko, co warto wiedzieć

Inwestowanie w nieruchomości to stosunkowo prosty sposób na uzyskanie dodatkowego źródła dochodu. Zastanawiasz się nad takim krokiem, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź najważniejsze informacje oraz dowiedz się, gdzie może być zlokalizowany apartament pod wynajem.

Na czym polega inwestycja w nieruchomość?

Zakup mieszkania lub domu nie zawsze wiąże się z chęcią zmiany miejsca zamieszkania. Coraz częstszym rozwiązaniem jest chęć pomnożenia posiadanego kapitału. Istnieją na to dwa podstawowe sposoby: kupno, a następnie sprzedaż nieruchomości za większą kwotę lub jej wynajem. W drugim przypadku mówimy o dochodzie pasywnym, czyli formie zarobku oznaczającej czerpanie zysków z ulokowanych środków finansowych bez dodatkowego nakładu pracy. Jeśli zdecydujesz się na taką formę, musisz rozwikłać także inne kwestie, takie jak preferowany rodzaj najmu oraz typ rynku, z którego chcesz nabyć nieruchomość.

Rodzaj najmu

Jeszcze do niedawna najczęściej można było się spotkać z najmem długoterminowym. Co to takiego? W takiej sytuacji wynajmujesz swoje mieszkanie na dłuższy okres (z reguły nie krótszy niż 12 miesięcy), a umowa jest zawierana z najemcami, których masz szansę zweryfikować. Opłata za wynajem jest ustalana za każdy miesiąc, a koszty związane z czynszem, zużyciem wody i energii elektrycznej są regulowane przez najemcę.

Razem z rozwojem sektora turystycznego, nastąpiła nowa era w rynku nieruchomości. Sporo osób wybierających się na urlop rezygnuje bowiem z hoteli na rzecz prywatnych apartamentów, które są bardziej komfortowe. I tutaj pojawia się kolejny rodzaj najmu: krótkoterminowy. Polega on na wynajmie mieszkania na doby. Dzięki temu można uzyskać znacznie większy dochód, mimo że dodatkowe opłaty (energia, woda, media) są pokrywane przez właściciela.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Jeśli wiesz już, jaki typ najmu będzie dla Ciebie najlepszy, pora na wybór odpowiedniej nieruchomości. Pojawia się tutaj kolejna kwestia do rozwikłania: mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego. Co będzie lepsze? Nieruchomości z rynku wtórnego często wymagają gruntownego remontu. Mieszkanie z rynku pierwotnego możesz z kolei nabyć z opcją wykończenia po klucz, dzięki czemu zaczynasz zarabiać niemal natychmiast po jego odbiorze.

Nie bez znaczenia jest też standard nieruchomości: im lepszy, tym wyższy zysk będziesz czerpać z najmu. Trzeba także pamiętać, że turyści są obecnie niezwykle wymagający oraz oczekują, że apartament będzie odpowiednio atrakcyjny i komfortowy. Tutaj na prowadzenie wysuwają się nieruchomości z rynku pierwotnego, które cechuje nowoczesna architektura i ciekawy design.

Apartament wypoczynkowy – zalety

Kupno apartamentu z rynku pierwotnego, który będziesz następnie wynajmować turystom, przyniesie wiele korzyści. Na co dokładnie możesz liczyć? Uzyskanie dochodu będzie odbywać się przy minimalnym nakładzie pracy, jeśli zlecisz obsługę najmu operatorowi. Oznacza to, że nie musisz samodzielnie pozyskiwać klientów, zajmować się sprzątaniem lub wydawaniem i odbiorem kluczy. Tak naprawdę nie przybędzie Ci żadnych obowiązków i nic nie stoi na przeszkodzie, aby Twój apartament był zlokalizowany na drugim końcu Polski w stosunku do miejsca, w którym mieszkasz. I co ważne, możesz z niego korzystać razem ze swoimi bliskimi we wskazanym terminie.

Gdzie może być zlokalizowany apartament pod wynajem?

Warunkiem czerpania dochodu z apartamentu turystycznego jest atrakcyjna lokalizacja. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że będzie cieszyć się popularnością wśród najemców. Który region Polski jest do tego idealny? Mazury to kraina o niewyczerpanym potencjale turystycznym. Unikalne walory przyrodnicze (ponad 2600 jezior, gęste lasy, dziewicze tereny) oraz rozwijająca się infrastruktura sprawiają, że każdego roku przybywa tu coraz więcej osób. Ważne atrakcje to m.in. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, Mazurska Pętla Rowerowa i liczne zabytki, jak np. Wilczy Szaniec.

Gdzie dokładnie znajdziesz warte uwagi nieruchomości? Mrągowo, czyli malownicze miasteczko na Mazurach jest doskonałym miejscem na inwestycję. Na turystów czekają tu m.in. jeziora Czos i Juno, Góra Czterech Wiatrów oraz słynny amfiteatr. Zakup apartamentu w Mrągowie to dobry pomysł z jeszcze jednego powodu: to tutaj jest zlokalizowana nowa inwestycja Pratum. Kameralne osiedle nad jeziorem zachwyca zielonym otoczeniem, bliskością atrakcji oraz wyjątkową architekturą. Zainwestuj na Mazurach i zatroszcz się o swoją przyszłość!