Dwie mieszkanki powiatu przemyskiego zatrzymały pijanego kierowcę motoroweru z blisko 3 promilami

2 min czytania
Dwie mieszkanki powiatu przemyskiego zatrzymały pijanego kierowcę motoroweru z blisko 3 promilami


Niecodzienna interwencja w powiecie przemyskim zakończyła się zatrzymaniem pijanego kierowcy motoroweru z blisko 3 promilami alkoholu. Dzięki czujności dwóch mieszkanek, które nie pozostały obojętne na nietypową sytuację na drodze, udało się zapobiec potencjalnej tragedii.

  • Iskań i reakcja mieszkańców na nietrzeźwego kierowcę motoroweru
  • Przemyska policja odnalazła uciekinierów w przydrożnych zaroślach
  • Jak reagować widząc niebezpieczne zachowania na drogach powiatu przemyskiego

Iskań i reakcja mieszkańców na nietrzeźwego kierowcę motoroweru

W środę, 2 lipca, w miejscowości Iskań doszło do zdarzenia, które mogło mieć poważne konsekwencje. Kierujący motorowerem jadąc w stronę Dubiecka stracił panowanie nad pojazdem i przewrócił się na jezdnię. Razem z nim podróżowała pasażerka, oboje wyraźnie pod wpływem alkoholu. Sytuację zauważyły dwie mieszkanki powiatu przemyskiego, które natychmiast podjęły działania.

Kobiety podeszły do poszkodowanych, by sprawdzić, czy potrzebują pomocy. Szybko zorientowały się, że kierowca jest nietrzeźwy – miał problemy z utrzymaniem równowagi, podobnie jak pasażerka. Jedna z kobiet zdecydowała się zabrać kluczyki ze stacyjki motoroweru i natychmiast zawiadomiła policję.

Przemyska policja odnalazła uciekinierów w przydrożnych zaroślach

Po zgłoszeniu dyżurny przemyskiej komendy skierował na miejsce patrol policyjny. Tymczasem kierowca wraz z pasażerką oddalili się z miejsca zdarzenia i ukryli w pobliskich zaroślach. Funkcjonariusze szybko odnaleźli ich na terenie przydrożnych krzaków.

Badanie trzeźwości potwierdziło przypuszczenia zgłaszających – 48-letni mieszkaniec powiatu przemyskiego miał prawie 3 promile alkoholu we krwi. Tak wysoki poziom świadczy o skrajnej nieodpowiedzialności i stwarzał ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze.

Mężczyzna stanie teraz przed sądem, gdzie odpowie za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Za to przestępstwo Kodeks Karny przewiduje karę do 3 lat więzienia, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoką grzywnę.

Jak reagować widząc niebezpieczne zachowania na drogach powiatu przemyskiego

Ta historia pokazuje, jak ważna jest obywatelska postawa i czujność mieszkańców. Policja apeluje o zgłaszanie wszelkich podejrzeń dotyczących nietrzeźwych kierowców pod numer alarmowy 112 – nawet anonimowo. Każde takie zgłoszenie jest dokładnie sprawdzane przez funkcjonariuszy.

“Dbajmy o wspólne bezpieczeństwo. Dzwoniąc pod numer 112, nawet anonimowo, można powiadomić najbliższą jednostkę Policji o każdym niepokojącym zdarzeniu. Policjanci sprawdzą każdy sygnał!!!”

Dodatkowo warto pamiętać o prawie obywatelskim do ujęcia osoby popełniającej przestępstwo na gorącym uczynku. Zgodnie z art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego, świadek ma prawo zatrzymać sprawcę i przekazać go niezwłocznie policji.

“Przypominamy również, że każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.”

Takie postawy są fundamentem bezpieczeństwa naszych dróg i całego regionu.

Na podstawie: Policja Przemyśl

Autor: krystian