W dniach 28-29 odbywały się Mistrzostwa Polski Freestyle Football 2023. W turnieju brali freestylerzy z całej Polski, w tym również z Podkarpacia.

Football Freestyler z powiatu Strzyżowskiego z kolejnym medalem

Autor zdjęć z artykułu: Mateusz Odrzygóźdź

Czym jest freestyle football?

Freestyle football to sztuka wykonywania trików piłką nożną przy użyciu dosłownie wszystkich części ciała. Kontrolowanie piłki wymaga bardzo dużej sprawności i koordynacji. Mówi się, że freestyle to połączenie sztuki i sportu, ponieważ znajdziemy w nim zarówno elementy artystyczne jak i typowo sportowe. Każdy zawodnik dostosowuje do siebie styl gry, ubiór i piłkę. Jeśli freestyler kładzie największy nacisk na estetykę swojej gry, najczęściej skupia się na tym, aby jego triki były zgrane z muzyką oraz aby jego strój dobrze wyglądał. Natomiast freestylerzy, którzy chcą wykonywać jak najtrudniejsze triki, będą skupiać się na szlifowaniu techniki i wybierać strój, który nie krępuje ruchów, aby maksymalnie wykorzystać potencjał.

We freestyle’u jest również dowolność wyboru piłki, przy pomocy której wykonuje się triki. Najczęściej wybierane piłki mają rozmiar 5 i są to piłki meczowe, przy pomocy których rozgrywa się profesjonalne mecze piłki nożnej lub piłki stworzone na wzór „meczówek”. Część osób wybiera jednak nieco mniejsze piłki, w rozmiarze 4,5, co często ułatwia wykonywanie bardziej skomplikowanych sztuczek.

Jak przebiegają Mistrzostwa Polski we freestyle’u?

Mistrzostwa Polski Freestyle Football były rozgrywane w trzech kategoriach:

  • Battle, czyli pojedynki miedzy zawodnikami, którzy prezentowali swoje umiejętności na zmianę. Pojedynki składały się z 3 rund po 30 sekund lub z wejść bez limitu czasowego - zależnie od etapu rywalizacji.
  • Challenge, czyli kategoria w której zawodnicy wykonywali triki tylko nogami. Zadaniem freestylerów w tej kategorii było wykonanie kombinacji z kolejnych poziomów zapisanych w tabelce. Każdy uczestnik posiadał określoną prób na wykonanie kolejnego poziomu.
  • Routine - najlepszy pokaz pod muzykę prezentowany przed sędziami. Kategoria, w której oprócz trudności trików oceniany był pomysł na pokaz oraz walory artystyczne, a nie tylko trudność sztuczek.

Konrad Dybaś z Cieszyny, mieszkający obecnie w Rzeszowie bronił tytułu mistrzowskiego z 2022 roku w kategorii Challenge. W tym roku zdobył on swój pierwszy brązowy medal Mistrzostw Polski. Warto nadmienić, że w latach 2015-2022 Konrad stawał aż 5 razy na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Polski w kategoriach Challenge oraz Sick Three (jak najtrudniejsze połączenie 3 trików w jedną kombinację).

Gdzie można zobaczyć umiejętności freestyle football Konrada?

Konrad Dybaś występuje na różnego rodzaju wydarzeniach: od turniejów sportowych, na urodzinach, w szkołach, szkółkach piłkarskich po komunie i wesela. Jego artystyczne show z piłką zachwyciło wiele gwiazd, jak na przykład Mistrza Olimpijskiego Tomasza Majewskiego czy legendę polskiej piłki nożnej - Andrzeja Juskowiaka. Oprócz pokazów, Konrad Dybaś uczy trików, udzielając warsztatów trików piłkarskich na różnych wydarzeniach. Najlepsze jest jednak to, że podczas nauki dba o to, aby sprawiała ona jak najwięcej radości uczestnikom. Zawsze powtarza, że przy wykonywaniu trików najważniejsza jest dobra zabawa, co widać po opiniach uczestników jego lekcji freestyle’u.

Więcej o Konradzie oraz jego osiągnięciach i pokazach trików piłkarskich, jakie przeprowadza na różnego rodzaju wydarzeniach, możecie przeczytać na jego stronie interetowej https://konraddybas.pl/

Gdzie można zobaczyć umiejętności freestyle football Konrada?

Autor zdjęć z artykułu: Mateusz Odrzygóźdź