UNHCR (agencja ONZ do spraw uchodźców) wraz z partnerską organizacją CORE (Community Organized Relief Effort) zakończyły prace remontowe czterech budynków na terenie województwa Podkarpackiego, które zapewnią ciepłe schronienie dla uchodźców z Ukrainy podczas trudnych miesięcy zimowych oraz poza nimi.

Budynek po byłej szkole był wystawiony na sprzedaż za kwotę około 1 mln złotych. Wymagał gruntownego remontu. Prace zaplanowane na 6 miesięcy, udało się wykonać w czasie znacznie krótszym. Całość inwestycji wyniosła około 2 mln zł. Wartym podkreślenia jest fakt, że na ten cel nie zostały wydane pieniądze z miejskiego budżetu.

 

 

Zdjęcia z początku prac remontowych/ fot. Dariusz Łapa/ Sekretarz Miasta Przemyśla

Adresując poważne potrzeby akomodacji uchodźców, UNHCR i CORE zidentyfikowały cztery budynki użyteczności publicznej w Radymnie, Krośnie, Przemyślu i Medyce w ścisłej współpracy z lokalnymi władzami i podjęły się prac termomodernizacyjnych, by polepszyć panujące w nich warunki recepcyjne.

-Bardzo szybko, do tej ogromnej rzeszy ludzi chcących nieść pomoc, działających w Przemyślu, dołączyły profesjonalne organizacje, takie jak CORE czy UNHCR, dzięki którym udało się zorganizować pomoc uchodźcom w najlepszy sposób. Wiele mogliśmy się nauczyć z ich doświadczeń.  Dzięki wszystkim ludziom o dobrych sercach udało się stworzyć tyle dobra w tym bardzo trudnym okresie dla osób uciekających z Ukrainy.  Właśnie te organizacje wyszły z pomysłem by przygotować ten obiekt, dostosować go dużo lepiej do komfortowego pobytu przez te kilka, kilkanaście dni na terenie naszego miasta – powiedział podczas oficjalnego otwarcia Prezydent Wojciech Bakun

 

W ramach projektu wstawiono między innymi wytrzymałe drzwi termoizolacyjne, wymieniono i uszczelniono okna PCV, umieszczono instalacje fotowoltaiczne, wykonano zewnętrzne i wewnętrzne ocieplenie dachów z wykorzystaniem naturalnych materiałów oraz przeprowadzono renowację lub wymianę systemów grzewczych  (grzejniki, instalacja CO).  Te istotne prace zapewniają, że rodziny uchodźców w poszukiwaniu bezpieczeństwa napotykają godne, bezpieczne i wygodne warunki mieszkalne.

 

 

Zdjęcia z początku prac remontowych/ fot. Dariusz Łapa/ Sekretarz Miasta Przemyśla

Obiekt, który powstał przy ulicy Bilana, należy traktować jako wynik fantastycznej pracy, wszystkich organizacji i generalnie wszystkich ludzi działających na terenie tego obiektu. Robiliśmy wszystko, żeby teraz, w okresie zimowym możliwie jak najszybciej uruchomić to miejsce, ze względu na wciąż dość liczną ilość obywateli Ukrainy docierającą do Polski. Najważniejsze dla nas było to, żeby przybywający do tego miejsca otrzymali możliwie jak najbardziej komfortowe warunki. Przybywający otrzymają też pomoc w postaci posiłków, pomoc psychologiczną i informacje na temat otrzymania wszystkich potrzebnych dokumentów – dodał przedstawiciel organizacji CORE, Jack Haffner

 

 

 

Uroczyste otwarcie Centrum Pomocy Humanitarnej przy ulicy Bilana 2

„Zapewnienie ukraińskim uchodźcom zmuszonym do ucieczki w warunkach zimowych ciepłego miejsca noclegowego jest najwyższym priorytetem,” mówi Kevin Allen, reprezentant UNHCR w Polsce. „Polskie władze i lokalne społeczności wykazały się niezwykłą solidarnością aby to osiągnąć – również w ośrodkach recepcyjnych, gdzie po raz pierwszy docierają uchodźcy – i mamy przyjemność wspierać te wysiłki.”

 

 

 

Uroczyste otwarcie Centrum Pomocy Humanitarnej przy ulicy Bilana 2

Jestem bardzo dumny z tego, że współpraca z Prezydentem Miasta i cały Urzędem Miejskim od samego początku, do dnia dzisiejszego funkcjonuje na świetnym  poziomie. Jak reprezentant UNHCR, monitorujemy sytuacje tego konfliktu. Przemyśl dalej jest miastem tranzytowym przez który przemieszcza się wielu obywateli Ukrainy. Jednym z głównych pytań przybywających do miasta jest to gdzie mogą się zatrzymać. Wiele osób nie wierzyło, że w tak krótkim czasie przygotujemy to miejsce. Dzięki współpracy z CORE i władzami Miasta, udało się wszystko przygotować. Cały  projekt kosztował około 2 miliony złotych – dodał reprezentujący UNHCR Armen Yedgaryan

To nie jedyny obiekt w mieście, który zostanie wyremontowany dzięki działalności organizacji charytatywnych w naszym mieście. Organizacja CORE, wspólnie z samorządem i mieszkańcami partnerskiego miasta Paderborne finansuje i prowadzi prace na ternie dawnego hotelu przy Przemyskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Mickiewicza.  Będzie tu funkcjonowało miejsce schronienia dla wciąż uciekających przed wojną uchodźców z Ukrainy.

W ramach prowadzonych prac : 
Wyremontowany zostanie dach hotelu. Wykonana zostanie instalacja elektryczna, instalacja wodno-kanalizacyjna, wylewki, wstawione zostaną nowe okna, wykonane zostaną tynki, pojawią się nowe drzwi, winda, budynek zostanie docieplony.