Praca w IT – jak ją znaleźć?

Branża IT podczas ostatnich lat zaczęła się coraz bardziej rozwijać, a liczba specjalistów w tej dziedzinie znacząco wzrosła. Konkurencja na rynku potrafi ograniczyć możliwości znalezienia pracy w segmencie informatycznym. Jak znaleźć pracę jako specjalista IT?

Dobry pracownik IT — czyli jaki?

Kim jest dobry pracownik IT? To taka osoba, która ciągle poszerza swoje horyzonty i nie zatrzymuje się na skończonych studiach, czy też szkołach kierunkowych. Aby być dobrym specjalistą w jakiejkolwiek dziedzinie, należy ciągle się rozwijać. Znalezienia zadowalających ofert pracy IT w Rzeszowie nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać, a różne portale branżowe pomagają w zdobyciu wymarzonej pracy.

Istnieje jednak przekonanie, że osoby, które ukończą studia i zdobędą stopień licencjata, inżyniera czy magistra mają zapewnioną pracę w zawodzie. Jednak nie jest to prawda. Jak się okazuje, rekruterzy podczas przeglądania setek, a nieraz tysięcy życiorysów zwracają uwagę przede wszystkim na wiedzę praktyczną, czyli odbyte kursy i zdobyte certyfikaty. Szkoła o kierunku informatycznym może być jedynie ciekawym dodatkiem do CV, ale nie jest gwarantem przyjęcia na stanowisko w sektorze IT.

Rekruterzy w branży IT — jak rozpatrują CV?

Pierwsze, na co osoby z kadr zwracają uwagę podczas przeglądania biografii pracy, to przede wszystkim estetyka i zwięzłość opisów w CV. Rekruterzy z góry odrzucają zbyt długie i nieestetyczne życiorysy, które nie zachęcają do głębszego zapoznania się z nimi. Jednak oprócz profesjonalnego opisu i wyglądu życiorysu największe znaczenie ma treść. Kluczowe informacje w curriculum vitae to przede wszystkim doświadczenie i szkolenia.

Potrzebną wiedzę możesz nabyć w internecie, gdzie na poszczególnych stronach www znajdziesz wiele darmowych, jak i płatnych kursów związanych z branżą IT. Dodatkowo tematykę informatyczną możesz zgłębić dzięki wszelkiego rodzaju podcastom czy też kanałom streamingowym.

Coraz więcej pracodawców szuka kandydatów, którzy mają rozwinięte umiejętności miękkie. Najczęściej można się spotkać z takimi wymogami jak umiejętność kreatywnego myślenia, pracy w zespole, logicznego myślenia, pracy pod wpływem silnego stresu oraz chęci do samorozwoju.

Jak szukać pracy w branży IT w Rzeszowie?

Pracę w segmencie informatycznym można szukać na wiele sposobów. Pierwszym z nich jest korzystanie z wyszukiwarek filtrujących oferty pracy. Na stronie internetowej jest możliwość dostosowania doświadczenia, kategorii, typu umowy, wynagrodzenia, a nawet języka pracy.

Kolejną metodą szukania pracy w Rzeszowie jest tradycyjny sposób rozdawania życiorysów, czyli wręczenia CV do ręki. Po aplikowaniu w taki sposób jest więcej niż pewne, że kandydat zostanie zapamiętany, a jego wysiłek doceniony. Równie skuteczną techniką, która pomoże w znalezieniu stanowiska w branży IT jest rozmowa ze znajomymi osobami, które są związane z tym sektorem. Nie jest to często praktykowany sposób ze względu na istniejące utarte przekonanie, że osoby, które szukają pracy, po tak zwanych znajomościach nie zdobędą jej uczciwie. Jednak należy pamiętać, że osoby, którym udało się zdobyć zatrudnienie w ten sposób, musiały przejść tę samą drogę rekrutacji, co inni, a na każdym etapie mogły zostać odrzucone.

Ostatnim sposobem na znalezienie pracy jest zgłoszenie się do urzędu pracy. Opinie o urzędach pracy nie są schlebiające ze względu na przeświadczenie, że osobom, które tam pracują, nie zależy na pomocy bezrobotnym. Jest to jednak krzywdzący pogląd, który w dzisiejszych czasach nie ma nic wspólnego z prawdą. Urzędnicy mają dostęp do tysiąca ogłoszeń pracy i stanowisk, które mogą dopasować do wykształcenia oraz doświadczenia w zawodzie osoby poszukującej pracy. Warto więc odwiedzić urząd pracy w Rzeszowie i poszukać upragnionej pracy przez pośrednika.