W ubiegłą niedzielę, 26 czerwca na przemyskim Rynku poraz kolejny zagościła jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez w regionie - Święto Fajki. 

Tegorocznemu Świętu Fajki patronowała fajka włoska i pod tym hasłem w niedzielne popołudnie z Rynku wyruszyła kolorowa parada fajkarzy prowadzona przez Częstochowa Pipes&Drums,przemyskich szwejków a także przedstawicieli przemyskich i krajowych fajczarzy. W pochodzie zmierzającym w stronę Muzeum Dzwonów i Fajek znaleźli się oczywiście Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun oraz Zastępca Prezydenta Bogusław Świeży, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk oraz Wiceprezydent Anna Maria antos a takżePrezydent Przemyskiego Klubu Fajki Zbigniew Bednarczyk. To właśnie temu znakomitemu gronu przypadł zaszczyt rozpalenia fajki ławeczki, znajdującej się na codzień niedaleko Muzeum. Co roku własnie to wydarzenie oficjalnie rozpoczyna święto i jest sygnalem do wspólnej zabawy. 

 

 

Na przemyskim Rynku przez cały dzień trwał kiermasz rzemiosła, w tym oczywiście samych fajkarzy. O muzyczną oprawę tegorocznej imprezy zadbali XYZ - Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu a także Maciej Lipina&Ścigani, Dave Nilaya czy  Need For Strings. Ponad to na uczestników tegorocznej edycji Święta Fajki czekało wiele dodatkowych atrakcji. W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej zaprezentowana została wystawa "Z ziemi i z morza. Cygarniczki i fajki z kolekcji Anity Barycz-Rudner'. Do tego puzle przyjaźni polsko-włoskiej, warsztaty malarskiej "Przy Sztaludze", sztuka kuchni i mody włoskiej, degustacja kuchni włoskiej, "Padwa Północy" czyli niepsodzianki z Zamościa i wiele innych atrakcji. 

 

 

Zdjęcia: Grzegorz Karnas