Mieszkanie przyjazne dzieciom – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Zakup wymarzonego mieszkania może okazać się ogromnym wyzwaniem dla rodzin z dziećmi. Nie jesteś pewien, na jakie rzeczy zwrócić uwagę? W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak uwzględnić przyszłe potrzeby wszystkich mieszkańców.

Jaką lokalizację mieszkania warto wybrać?

Jednym z najważniejszych aspektów pozostaje wybór odpowiedniej lokalizacji. W pierwszej kolejności zastanów się, czy wolisz mieszkać w dużym mieście, czy może w spokojnej okolicy i bliskości natury. Jeśli planujesz zakup mieszkania na Mazurach, doskonałym pomysłem może okazać się zamieszkanie w Mrągowie lub Mikołajkach. Nowoczesna infrastruktura oraz otaczająca natura, kompleksowo odpowiedzą na potrzeby współczesnych mieszkańców, poszukujących równowagi między życiem zawodowym i prywatnym.

Nieruchomości Mrągowo zapewniają dostęp do czystego powietrza, licznych lasów i jezior. Stwarzają przy tym możliwość aktywnego spędzania czasu, stając się idealnym miejscem do życia dla rodzin z dziećmi. Brak zanieczyszczeń pozytywnie wpłynie na zdrowie, wzmacniając naturalny system odpornościowy oraz zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób układu oddechowego. Podczas zakupów weź pod uwagę także dostęp do najważniejszych usług, z których będziesz korzystać w codziennym życiu. Dodatkowo bliskość natury i obiektów rekreacyjnych ułatwi organizację czasu wolnego w gronie rodziny, pozytywnie wpływając na relacje z najbliższymi.  

Liczba pokoi i metraż

Ważną kwestią pozostaje metraż mieszkania. To właśnie wielkość nieruchomości zapewnia komfortowe życie wszystkich mieszkańców. Nawet jeśli Twoja rodzina nie jest duża, zadbaj o to, aby każdy miał swój pokój. Warto przeznaczyć również odpowiednią ilość miejsca na przestrzenie wspólne, które staną się miejscem przyjmowania gości. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem najlepiej kierować się w stronę mieszkań o powierzchni wynoszącej przynajmniej 50 m2 z dwiema sypialniami i salonem.

Weź pod uwagę przy tym rozkład pokoi. Unikaj nieruchomości z sypialniami przejściowymi. Rozwiązanie to znacznie ogranicza prywatność i komfort codziennego mieszkania, zwłaszcza w przypadku starszych dzieci. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na zakup mieszkania z salonem połączonym z aneksem kuchennym lub osobną kuchnią. Co więcej, uwzględnij dostęp do ogródka, balkonu lub tarasu. Ważną kwestią pozostaje ekspozycja okien. Odpowiednie oświetlenie nie tylko pozytywnie wpływa na nastrój, ale także pełni ważną rolę w utrzymywaniu temperatury we wnętrzach.

Na jakie udogodnienia zwrócić uwagę?

Na Twoim osiedlu nie powinno brakować miejsc parkingowych i postojowych. Jeśli jesteś miłośnikiem ekologii, zwróć uwagę na to, czy w okolicy dostępne są stacje do ładowania, coraz popularniejszych, pojazdów elektrycznych. Weź pod uwagę zagospodarowanie części wspólnych. Tereny zielone oraz miejsce do rekreacji pozwolą na szybką organizację czasu wolnego z dzieckiem.

Licznymi udogodnieniami zachwycają przy tym apartamenty Pratum w Mikołajkach. Malowniczo położone osiedle nad brzegiem jeziora Tałty, zaskakuje bliskością natury. Mieszkańcy mogą korzystać z pomostu, strefy fitness i wellness, które sprzyjają relaksowi i odpoczynkowi. Na terenie osiedla znajdziesz także restaurację, w której zachwycisz się smakami lokalnej kuchni. Najmłodsi członkowie rodziny będą mogli spędzić czas w przygotowanej bawialni.

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Każdy młody inwestor staje dodatkowo przed dylematem, czy kupić mieszkanie prosto od dewelopera, czy z drugiej ręki. Pierwsze z nich najczęściej wyróżniają się wyższym standardem wykonania i wykończenia, co zmniejsza koszty codziennej eksploatacji. Nowoczesne budynki powstają w zgodzie z obowiązującymi normami środowiskowymi i bezpieczeństwa. Zapewniają zatem najwyższy komfort mieszkania. Na uwagę zasługuje wyższy standard całego osiedla. W apartamentach z rynku pierwotnego masz do dyspozycji przestrzenie rekreacyjne, windy oraz miejsca parkingowe.

Dla wielu osób główną zaletą mieszkań z rynku wtórnego jest lokalizacja. Jest to zatem najlepsze rozwiązanie dla osób, które poszukują nieruchomości w centrum dużego miasta. Mieszkania z rynku wtórnego często mają lepszy dostęp do punktów usługowych oraz komunikacji miejskiej. Jednocześnie jest ono dostępne od ręki, nie musisz czekać na ukończenie budowy i oddanie nieruchomości do użytku. Jeśli jednak chcesz mieszkać w spokojniejszej okolicy, lepszym pomysłem może okazać się zakup nowego apartamentu od dewelopera.