Jak pomóc rodzinom z Ukrainy? Pomoc dla Ukrainy w Przemyślu

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która nastąpiła 24 lutego, wiele rodzin musiało uciekać z ojczyzny do krajów ościennych. Do Polski od tego czasu przybyło bardzo wielu uchodźców, którzy potrzebują natychmiastowej pomocy. Jeśli chcesz wspomóc osoby z Ukrainy, warto dowiedzieć się, gdzie możesz znaleźć punkty pomocowe w Przemyślu.

Pomoc rzeczowa w Przemyślu dla rodzin z Ukrainy

Przemyśl to jedno z pierwszych miast, w których zatrzymują się uchodźcy z Ukrainy. Jest tak głównie z uwagi na stosunkową bliskość granicy. Osoby, które uciekły przed wojną do Polski, są często w złym stanie psychicznym, ponadto nie mają ze sobą wielu rzeczy.
Pierwszym miejscem, do którego powinni udać się uchodźcy, są tak zwane punkty recepcyjne, gdzie można uzyskać doraźną pomoc w postaci rzeczy, ciepłych napojów, a także zostać pokierowanym dalej. W Przemyślu punkt recepcyjny znajduje się między innymi na dworcu PKP. Tutaj Ukraińcy mogą też dowiedzieć się, gdzie znajdują się placówki, w których będą mogli się zatrzymać na dłużej. Wiele osób zadeklarowało także chęć przyjęcia pod swój dach rodziny z Ukrainy, więcej informacji o tym, jak to zrobić znajdziesz w tekście rodzinarodzinie.pl/jak-przyjac-rodzine-uchodzcow-z-ukrainy. Jeśli Ty również wyraziłeś chęć pomocy, warto udać się urzędu miasta albo MOPS-u i zapisać się na listę.
Ukraińcy mogą także skorzystać z ubrań i innych rzeczy, które dostępne są w Wydziale Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim. Warto także śledzić lokalne ogłoszenia, albo po prostu anonse na urzędach czy w MOPS-ach, ponieważ często można tam znaleźć informacje odnośnie różnych miejsc, takich jak sklepy charytatywne, w których uchodźcy mogą za darmo wybrać ubrania.

Pomoc psychologiczna w Przemyślu dla uchodźców z Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy potrzebują także pomocy psychologicznej. Większość kobiet zostawiła w kraju swoich partnerów, a pomoc psychologiczna jest ważna zwłaszcza w przypadku dzieci. Szacuje się, że nawet dobrowolna emigracja powoduje wiele trudności emocjonalnych i problemy z akomodacją, a dużo większy ciężar niesie ze sobą przymusowe opuszczenie własnego kraju. Ważne jest, żeby osoba, która uciekła przed wojną, miała dostęp do psychologa. W Przemyślu powstało Centrum Psychologiczno-Prawne, które zorganizowane jest przez Wydział Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Adres placówki dostępny jest w urzędzie miasta, a do poradni zapisać się można przez formularz dostępny pod tym linkiem https://forms.gle/we3uKq9mNiBGW8vn6.

Jak jeszcze mogę pomóc rodzinie z Ukrainy?

Jeśli mieszkasz w mieście, gdzie przebywają uchodźcy z Ukrainy, warto zorientować się, czy nie jest potrzebna pomoc wolontariacka. Przyda się ona na pewno w punktach recepcyjnych, na przykład przy wydawaniu ciepłych napojów i posiłków, a także w kwestiach administracyjnych. Warto także podzielić się ubraniami w dobrym stanie, które można zanieść do specjalnych magazynów (adresy są dostępne w urzędzie miasta) oraz wysłać przelew na adres jednej z organizacji humanitarnych, zajmujących się pomocą osobom z doświadczeniem uchodźczym.