Wybieramy akumulator — na co zwrócić uwagę?

Wybór akumulatora może być problematyczny, zwłaszcza dla niedoświadczonych osób. Odpowiednio dobrany musi pasować do naszego auta nie tylko gabarytami, ale również parametrami. Na co zwrócić uwagę wybierając baterię do swojego samochodu? Podpowiadamy.

Rozmiar i kształt akumulatora

Wybierając akumulator do swojego samochodu, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego wielkość. Musi pasować do miejsca, jakie jest dla niego wyznaczone w aucie. W przypadku zakupu mniejszej wersji, zazwyczaj da się ją poprawnie zamocować, natomiast większy akumulator może być sporym kłopotem. Większość samochodów ma standaryzowany kształt i rozmiar biegunów. Średnica klem wynosi 19,5 mm dla bieguna dodatniego i 17,9 dla bieguna ujemnego. Jednak w przypadku niektórych modeli może być ona mniejsza, dotyczy to między innymi pojazdów azjatyckich. 

Pojemność akumulatora

Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest pojemność znamionowa, która wyrażona jest w amperogodzinach. Odzwierciedla pojemność skokową silnika i liczbę odbiorników prądu. Nie wolno montować akumulatorów o zbyt dużej pojemności. Może być ona maksymalnie 10% większa od tej, którą sugeruje producent samochodu. W przeciwnym razie wydajność takiej baterii i tak ulegnie zmniejszeniu.

Prąd rozruchowy

Następnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest prąd rozruchowy, czyli wartość, jaką akumulator może oddawać w sposób ciągły. Im jest większa, tym lepiej, ponieważ taka bateria nawet w przypadku niskich temperatur nie powinna mieć problemu z uruchomieniem silnika. Warto sprawdzić również jakie napięcie powinien posiadać akumulator przeznaczony do naszego modelu samochodu. Obecnie praktycznie wszystkie auta wyposażone są w instalację 12 V, jednak warto sprawdzić, czy nasz model również potrzebuje takiej baterii. Najlepsze akumulatory znajdziemy na: https://najtansze-akumulatory.pl/.

Rodzaj akumulatora

Mamy kilka rodzajów akumulatorów do wyboru. Najczęściej stosowany jest kwasowo-ołowiowy, który można instalować zarówno w silnikach diesla jak i benzynowych. Nie zawiera on nowoczesnych systemów, natomiast mimo iż jest najstarszym modelem akumulatora, to nadal jest najpowszechniejszy.

Jego nieco unowocześnioną wersją są akumulatory żelowe, które mogą być stosowane w samochodach, które posiadają bardzo dużą ilość elektrycznych dodatków w wyposażeniu. Ponadto ich zaletą jest fakt, iż można je montować w każdej pozycji, ponieważ są odporne na wstrząsy i wibracje.

Trzecią grupą są akumulatory AGM oraz EFG. W te typy akumulatora powinny wyposażyć się osoby, które posiadają w swoim samochodzie funkcje start stop, ponieważ najlepiej ze wszystkich wymienionych radzą sobie z częstymi startami i zatrzymaniami silnika. Wykazują również dłuższą żywotność niż te z bateriami kwasowo-ołowiowymi.