Drewno na tarasie jest wystawione na wiele niesprzyjających czynników atmosferycznych takich jak opady deszczu, śniegu, a także intensywne nasłonecznienie i związane z nim działanie promieni UV. Aby je chronić, należy stosować środki impregnacyjne. Ze względu na to, że olej nie tworzy lepkiej warstwy na powierzchni desek, jest najczęściej wybieranym preparatem do pielęgnacji takich elementów. Jak wygląda olejowanie w praktyce? Podpowiadamy.
Krok pierwszy — oczyszczenie tarasu
Przed przystąpieniem do wszelkich prac konserwacyjnych należy oczyścić powierzchnię z kurzu i plam. W tym momencie należy zwrócić uwagę na wszelkie wgłębienia i dziury. W przypadku niewielkich zabrudzeń zazwyczaj wystarczy umyć taras za pomocą płynu do podłóg. Jeśli występują trudniejsze plamy, mogą być potrzebne bardziej specjalistyczne produkty, takie jak na przykład benzyna ekstrakcyjna. Po myciu deski powinny dobrze wyschnąć najlepiej, przez minimum jeden dzień.
Kolejnym etapem prac jest usunięcie starej warstwy lakieru lub farby przy pomocy szlifierki bądź papieru ściernego, odpylanie desek i przetarcie ich mokrą szmatką. Jeżeli jednak deski nie miały wcześniej na sobie żadnej powłoki, to mimo wszystko również warto je przeszlifować, odpylić i przetrzeć mokrą ściereczką, tylko należy to zrobić delikatniej.
Krok drugi — olejowanie tarasu
Oleje do tarasów należy nakładać przy pomocy grubego pędzla, długimi pociągnięciami. Nakładana warstwa powinna nie być zbyt gruba, aby drewno równomiernie wchłonęło preparat. Należy położyć dwie, trzy warstwy oleju, a następnie wytrzeć jego nadmiar i poczekać do wyschnięcia. Tutaj ważnym elementem jest odpowiedni pędzel. Należy zaopatrzyć się w dwa — jeden do rozprowadzania substancji po deskach, a drugi, mały do miejsc trudnodostępnych.
Aby sprawdzić, czy drewno jest odpowiednio naolejowane wystarczy upuścić kilka kropli wody na już suchą powierzchnię. Jeżeli woda ułoży się w kształt kropli, wówczas powierzchnia jest odpowiednio zabezpieczona. Jeśli zaś drewno chłonie wodę, oznacza to, że zabieg należy powtórzyć.
Jak często należy olejować taras?
Olejowanie tarasu najlepiej przeprowadzać dwa razy do roku — na wiosnę i jesień. Wówczas mamy pewność, że jest on odpowiednio przygotowany zarówno na sezon zimowy jak i letni. Ważny jest również wybór odpowiedniej pory na przeprowadzenie takich prac. Nie powinno się olejować tarasu w temperaturze przekraczającej 25 stopni, ponieważ wówczas słabo się on wchłania. Z kolei przy wietrznej pogodzie na odświeżoną, jeszcze mokrą warstwę oleju może spaść wiele zanieczyszczeń. Idealny będzie więc ciepły, bezwietrzny dzień.