Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun w dniach 24 - 27 września przebywał z wizytą w dwóch włoskich miastach - w partnerskim Chivasso i w stolicy prowincji Piemont, Turynie. Zaplanowane w tych dniach spotkania to efekt zaproszenia skierowanego do włodarza Przemyśla przez Konsula Generalnego RP w Mediolanie, Konsula Honorowego RP w Turynie, Ognisko Polskie w Turynie, Salezjanów z Valsalice, Grupę Cellino, a także Burmistrza Chivasso Claudio Castello.

W naszym partnerskim włoskim mieście Chivasso Prezydent Wojciech Bakun spotkał się w tamtejszym magistracie z Burmistrzem Claudio Capello i przedstawicielami samorządu miasta. Wraz z włoskimi partnerami spotkał się także przy tablicy upamiętniającej Poległych Polaków na Placu Carlo Alberto Dalla Chiesa. Tradycyjnie już jak podczas każdej wizyty przemyślan zapalono znicze i złożono kwiaty przed tablicą upamiętniającą Żołnierzy Polskich, zgrupowanych w La Mandrii po zakończeniu I wojny światowej, która znajduje się na cmentarzu La Mandria.

Spotkanie w ratuszu Chivasso - Prezydent Wojciech Bakun i Burmistrz Chivasso Claudio Castello i członkowie samorządu miasta

Przypominamy, że w Mandrii di Chivasso istniał obóz dla polskich żołnierzy we Włoszech, w którym od grudnia 1918 r. do czerwca 1919 r. 22 tysiące byłych jeńców z armii austro-węgierskiej odbyło szkolenia przygotowujące do wcielenia do tworzonej we Francji Armii Polskiej pod dowództwem gen. Józefa Hallera. Budynki obozu oraz cmentarze w Chivasso i Ivrei, na których spoczywają polscy żołnierze zmarli w wyniku wycieńczenia lub chorób, stanowią dla Polaków ważne miejsce pamięci narodowej świadczące o włoskiej drodze Ojczyzny do Niepodległości.

W Chivasso Prezydent Wojciech Bakun spotkał się również z Konsulem Honorowym RP w Turynie Ulrico Leiss de Leimbug. W trakcie pobytu w Chivasso Prezydent zwiedził także zabytkowy, ale wciąż działający obiekt inżynieryjny na rzece Pad, jakim jest ujęcie kanału Cavour, powstałego na początku II połowy XIX wieku,

Prezydent Wojciech Bakun i Burmistrz Claudio Castello zapalają znicze przy tablicy upamiętniającej Żołnierzy Polskich, cmentarz La Mandria

cmentarz La Mandria

Zwiedzanie budynku ujęcia Kanału Cavour

Zwiedzanie budynku ujęcia Kanału Cavour

Zwiedzanie budynku ujęcia Kanału Cavour

Drugim ważnym punktem programu pobytu we Włoszech włodarza Przemyśla był udział w uroczystości odsłonięcia tablicy i nagrobka w Instytucie Salezjańskim Valsalice poświęconej Błogosławionemu Augustowi Czartoryskiemu. To w tym miejscu dzisiejszy Błogosławiony odbywał nowicjat. Po jego odbyciu z powodu choroby posługę kapłańską pełnił tylko przez niespełna rok m.in. w Alassio, a jakiś czas po jego śmierci (zmarł w 1893 r.) ciało sprowadzono do Sieniawy. Z kolei doczesne szczątki sprowadzono w Sieniawy do Przemyśla 20 października 1964 roku do Kościoła Salezjanów, które znajdują się w ołtarzu bocznym Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

Odsłonięcie tablicy poświęconej bł. Augustowi Czartoryskiemu

Uroczystość odsłonięcia tablicy poprzedziła msza święta odprawiona w obecności władz państwowych i kościelnych, a wśród nich znaleźli się inicjatorzy upamiętnienia: Konsul Generalna RP w Mediolanie Adrianna Siennicka, Prezes Ogniska Polskiego Elżbieta Grzyb (najstarsza we Włoszech organizacja polonijna, założona w 1947 roku przez kombatantów 2. Korpusu Polskiego, weteranów kampanii włoskiej) Dyrektor Salezjańskiego Instytutu Crocetta w Turynie ks. Marek Chrzan, inż. Fabrizio Cellino z przemysłowej Grupy Cellino oraz Konsul Honorowy RP w Turynie Ulrico Leiss de Leimbug.

tekst: Witold Wołczyk

zdjęcia: Stanisław Godzień