Flip nieruchomości to sposób zarabiania na nieruchomości, który zyskuje na popularności wśród inwestorów. Podstawą udanego flipa jest odpowiedni wybór lokalu. Jakie mieszkanie kupić na flipa i jakimi kryteriami sugerować się przy wyborze nieruchomości? Podpowiadamy!
Flip nieruchomości to termin wywodzący się z angielskiego „house flipping”, oznaczający w wolnym tłumaczeniu obracanie domami. Jest to rodzaj szybkiej transakcji rynkowej, polegającej na zakupie nieruchomości poniżej ceny rynkowej i sprzedaniu jej za wyższą kwotę. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje flipów — z remontem lub bez. Przy każdym z nich ważna jest szybkość działania oraz umiejętna ocena potencjału mieszkania. Czym sugerować się przy wyborze mieszkania na flipa?
Okazyjna oferta
Podstawą udanego flipa jest znalezienie atrakcyjnej oferty nieruchomości. Dobra oferta oznacza okazyjną cenę przy dużym potencjale inwestycyjnym nieruchomości. Najlepiej wybrać mieszkanie, którego wartość jest nieoszacowana. W przypadku mieszkań pochodzących z rynku wtórnego w szczególności trzeba dobrze ocenić koszty przeprowadzania remontu. Atrakcyjność oferty pozwoli także ocenić analiza rynku nieruchomości i popytu na mieszkania dla danej miejscowości. Przykładowo wiedząc, że mieszkania na sprzedaż w Przemyślu lub innym dużym mieście cieszą się popularnością i rosną na wartości, łatwiej będzie wybrać odpowiednią ofertę.
Lokalizacja
Flip nieruchomości zakłada szybką i intratną sprzedaż kupionego mieszkania. Często więc pojawia się myślenie, że tylko atrakcyjne lokalizacje pozwalają na szybką transakcję. Zakup mieszkania w centrum dużego miasta faktycznie zawsze będzie dobrą inwestycją. Nie oznacza to jednak, że flipa nie można przeprowadzić również w mniej topowych lokalizacjach.
Liczy się strategia oraz odpowiednie dobranie grupy docelowej, zainteresowanej pozyskaniem mieszkania w danej lokalizacji. W ocenie może pomóc analiza odległości mieszkania od uczelni, centrum biznesowego oraz przystanku zapewniającego dobrą komunikację z centrum. Warto również zorientować się w opiniach na temat prestiżu i popularności danej dzielnicy. Przydatna może się także okazać znajomość miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni.
Wybór lokalu
Wybierając lokal na flipa, warto zapoznać się z tendencjami na lokalnym rynku nieruchomości. Pozwoli to określić, na jakie mieszkania jest największy popyt, a zatem, jakie będzie najłatwiej odsprzedać. Trzeba więc poddać analizie takie kryteria, jak metraż, ilość pomieszczeń, obecność dodatkowej przestrzeni zewnętrznej oraz preferencje związane z otoczeniem mieszkania. Znając odpowiedź na te pytania, łatwo będzie precyzyjnie wyszukać ofertę, która przyniesie największy zysk.
Koszty remontu
W przypadku atrakcyjnych cenowo ofert niska cena nieruchomości często wynika ze złego stanu technicznego lokalu. Takie oferty to duża szansa dla house flipperów. Podniesienie standardu mieszkania z pewnością pozwoli odsprzedać je z zyskiem. Kosztowny remont może jednak uniemożliwić uzyskanie oczekiwanego dochodu. Oceniając potencjał mieszkania, warto więc dokładnie zapoznać się z dokumentacją techniczną budynku oraz historią remontów.