Murale, czyli malowidła zdobiące ściany budynków, wkraczają coraz mocniej w pejzaż polskich miast. Przemyśl również może się pochwalić rosnącą kolekcją. W ostatnich dniach przybyły w Przemyślu dwa nowe murale, ściśle nawiązujące do historii naszego miasta. Oba znajdują się na kamienicy przy ul. Serbańskiej 7, czyli siedzibie Muzeum Historii Miasta.

Najstarszy znany widok miasta Przemyśla przedstawia nasze miasto z przełomu XVI/XVII wieku i pochodzi z dzieła "Civitates Orbis Terrarum" Georga Brauna i Fransa Hogenberga, wydanego w latach 1617-1618 w Kolonii. To właśnie odtworzenie tego dzieła znalazło się na ścianie przy ul. Serbańskiej. Powstanie muralu było możliwe dzięki współpracy działacza społecznego Pawła Szynala, który zainteresował projektem sponsorów i Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej zajmującego się pomysłem od strony formalnej i użyczającego samej miejsce na powstanie muralu.

Widok na ul. Serbańską i mural przedstawiający  miasto z przełomu XVI/XVII wieku, pochodzący z dzieła "Civitates Orbis Terrarum" Georga Brauna i Fransa Hogenberga, wydanego w latach 1617-1618 w Kolonii.

Zbliżenie na mural przedstawiający  miasto z przełomu XVI/XVII wieku, pochodzący z dzieła "Civitates Orbis Terrarum" Georga Brauna i Fransa Hogenberga, wydanego w latach 1617-1618 w Kolonii.

Drugi projekt jest ściśle związany z trwającą wspólną inwestycją Miasta Przemyśl i Muzeum, czyli przebudową przemyskiej trasy podziemnej i jej aranżacją, która będzie przedstawiać Przemyśl z okresu tzw. "złotego wieku". W patio Muzeum Historii Miasta zwiedzający zobaczą mapę dawnych szlaków handlowych pomiędzy Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym.

Patio Muzeum Historii Miasta i mural przedstawiający dawne szlaki handlowe pomiędzy Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym

Mural przedstawiający dawne szlaki handlowe pomiędzy Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym

tekst: Witold Wołczyk

zdjęcia: Grzegorz Karnas