USG bioder niemowlaka, czyli o czym powinni pamiętać rodzice noworodka

Jeśli potrzebujesz wykonać USG bioder niemowlaka wówczas najlepszym miejscem na takie badanie będzie Nowa Ortopedia w Krakowie. Jest to bezpieczne miejsce, w którym Twoje dziecko dostanie potrzebną i fachową opiekę. Jak wygląda przebieg takiego badania i co powinien o nim wiedzieć rodzic? Sprawdźmy, ponieważ są to ważne informacje dla rodziców i opiekunów dzieci.

Przebieg badania USG bioder noworodka

Warto na samym wstępie zaznaczyć, że jest to badanie nieinwazyjne i nie powodujące bólu u dziecka. Nie wymaga ono także większego przygotowania małego dziecka. Istotne jest, aby przed badaniem dziecko zostało nakarmione, co sprawi, że będzie ono spokojniejsze i lepiej zniesie proces badania. Należy także sprawdzić, czy pieluszka dziecka jest czysta i w razie potrzeby ją zmienić. Bezpośrednio przed badaniem USG pieluszka dziecka będzie zdjęta. Kolejny etap to położenie dziecka na plecach lub na boku. Na biodrze malucha rozprowadzany jest żel, a do niego przykłada się urządzenie, które umożliwi wykonanie badania. Dzieje się to za pomocą fal dźwiękowych, których odbicie wytwarza obraz wizualny. Na badanie wystarczy kilkanaście minut.

Dbanie o biodra u noworodka

Jeśli biodra dziecka będą wymagały terapii, wówczas lekarz może zalecić układanie dziecka na brzuchu i wykonywanie szerokiego pieluchowania. W takim wypadku najlepiej sprawdzą się pieluchy wykonane z flaneli, tak aby nie zawijały się między nogami dziecka. Warto zwrócić uwagę, że taka pielucha będzie mocno ogrzewać dziecko, dlatego lepiej jest nie zakładać mu już dodatkowych warstw ubrań, aby zapobiec odparzeniom i ogólnemu przegrzaniu organizmu. Zaleca się także noszenie dziecka okrakiem na biodrze, aby zawsze miał rozchylone nogi. Nie należy prostować dziecku nóg do zmierzenia go, chyba że ortopeda na to zezwoli. Ważne aby dziecko miało możliwość swobodnego fikania i wierzgania nogami. Często zmieniaj pozycję dziecka, aby umożliwić mu wykonywanie ruchów w wielu różnych płaszczyznach, co przyspieszy rehabilitację.