Prawdopodobnie niewiele jest osób, którym trzeba tłumaczyć, co to są bojówki. Na przestrzeni lat stały się one jednym z najbardziej charakterystycznych krojów spodni. Dziś ich producenci oferują rozmaite wzory, kolory i zdobienia, dzięki którym spodnie te wybierane są równie chętnie przez mężczyzn, jak i kobiety. Choć nie uświadczymy w nich ludzi w biurach, spodnie te często pojawiały się jako element trendów mody. Ich historia z trendami ma jednak niewiele wspólnego.
Zarezerwowane dla bohaterów
Bojówki męskie mają swój początek w armii. Ideą ich powstania było zagwarantowanie żołnierzom odzieży przede wszystkim praktycznej. Efektem tego jest charakterystyczna ilość kieszeni, które miały mieścić cały niezbędny żołnierzowi ekwipunek. Dziś ta cecha chętnie wykorzystywana jest przez osoby, których hobby lub zawód związany jest z koniecznością posiadania przy sobie dużej ilości drobnych przedmiotów (majsterkowicze, rybacy).
Cechą charakterystyczną bojówek męskich jest ich zdecydowanie luźny krój. Dla bezpieczeństwa, estetyki i wygody żołnierze wkładają nogawki w buty. Stworzenie spodni z dużą ilością przestrzeni w środku zagwarantowało im swobodę podczas zadań taktycznych, wymagających częstego zginania kolan, kucania, czołgania się. Wykorzystanie do produkcji wytrzymałych materiałów sprawiło, że spodnie te były odporne na wszelkie przetarcia, na które były narażone podczas ćwiczeń i misji armii. Więcej ciekawostek poznacie z tego artykułu o bojówkach męskich.
Z poligonu na wielkie ekrany
Który z mężczyzn z podziwem nie patrzył na losy nieustraszonego Rambo? Choć niewielu miało okazję do skonfrontowania swojej odwagi w boju, wielu za sprawą kinowych produkcji zechciało upodabniać się do swoich idoli z wielkiego ekranu. Nie tylko pod względem zachowania, lecz przede wszystkim pod względem wyglądu, a co za tym idzie w tym przypadku – noszenia luźnych, wojskowych spodni.
Sylvester Stallone i kreowana przez niego postać nie jest jedynym przykładem. Produkcje z Arnoldem Schwarzeneggerem czy Vin Dieslem również przyczyniały się do popularyzacji bojówek. Chcąc nie chcąc, za sprawą filmowych ekranizacji zaczęły one stawać się coraz bardziej popularne.
Metale, punki, rybacy i damy
Choć bojówki męskie dla cywilów zaczęły pojawiać się w latach 80., dopiero w latach 90. zakorzeniły się w subkulturach, które są z nimi kojarzone – mowa tu oczywiście o subkulturze metalowej, punkowej i skinhead.
Z biegiem lat zaczęły stawać się coraz bardziej powszechne. Zaczęli wybierać je pragmatycy ceniący wygodę – wcześniej wspomniani majsterkowicze i rybacy.
Ze względu na wciąż rosnącą popularność nie uszły one uwadze również ludziom zaangażowanym w kreowanie mody, czego efektem są na przykład bojówki slim męskie, które swoją drogą w wojsku nie znalazłyby już zastosowania ze względu na ograniczenie swobody ruchów, z myślą o której pierwotnie zostały tworzone.
Wciąż pojawiają się nowe ich warianty, dopasowane do oczekiwań konsumentów – zdobienia, przeszycia, ozdoby, bardziej dopasowane kroje damskie, zróżnicowana kolorystyka – spodnie bojówki czarne, białe czy czerwone. Wszystko tworzone z myślą o potrzebach rynku.
Konserwatyści i fani militariów i survivalu mogą jednak spać spokojnie. Producenci wciąż pamiętają o korzeniach i oferują także produkty przeznaczone wyłącznie do zadań specjalnych.