Kominki są wystrojem wnętrza, które zawsze będą w modzie. To właśnie dzięki nim możemy elegancko udekorować nasz salon czy nawet inne pomieszczenia dodatkowo je grzejąc. Jeśli chcemy się zdecydować na kominek musimy się zastanowić nad tym, jakie zadanie będzie on pełnić. Często sam kominek pełni funkcję tylko zdobienia wnętrza, niektóre jednak dodatkowo ogrzewają pomieszczenia. Istotny jest również dobór wzoru obudowy kominka, która musi stanowić integralną część naszego otoczenia.

 Kominki otwarte oraz z wkładem

Kominek jest tak naprawdę centrum każdego domu. Czasami przygotowuje się przy nim potrawy. Ale przede wszystkim ich zadaniem jest ogrzewanie budynku. Architekci jednak później zauważyli potencjał dekoracyjny kominka. Zaczęto więc go rozbudowywać. Kształty oraz rozmiary paleniska zaczęły się zmieniać, szczególnie dzięki obudowie kominka, gdzie można naprawdę zaszaleć, jeżeli chodzi o materiał.

Dzisiaj producenci koników prześcigają się w różnych formach ich wykończenia. Pozwala nam to na dopasowanie obudowy do naszych własnych potrzeb. Jeżeli chcemy stworzyć drewniany, górski domek to zdecydowanie znajdziemy odpowiedni kominek do takiego wnętrza. Jeśli jednak zamierzamy się skupiać na stylu nowoczesnym i minimalistycznym to tutaj również znajdziemy coś dla siebie.

Kominki otwarte oraz z wkładem

Tutaj wyróżniamy kominki z zamykanym wkładem oraz instalacje otwarte. Te drugie bardzo często są wykorzystywane jako element wystroju wnętrza, ponieważ ich potencjał grzewczy jest bardzo niski. Otwarta instalacja powoduje duże utraty ciepła, które ucieka na zewnątrz. Dodatkowo w takim otwartym palenisku drewno spala się bardzo szybko.

Najczęściej do wykonania otwartego kominka we Wrocławiu stosuje się cegłę ceramiczną, cementowo-glinianą lub piaskowca. Dzięki temu, że możemy zastosować wiele materiałów do wykończenia obudowy kominka możemy dopasować całą instalację do naszego wnętrza.

Natomiast zamknięte wkłady kominkowe należą do tych najbardziej bezpiecznych i ekonomicznych w eksploatacji. Mogą one również stanowić wsparcie dla ogrzewania budynku. Niektóre modele współpracują z powietrznym systemem grzewczym lub wodną instalacją. Zamknięte palenisko świetnie sprawdza się do ogrzania pomieszczenia, w którym się znajduje. Jeśli połączymy je z innym systemem grzewczym możemy rozprowadzić ciepło nawet po całym budynku.

Bardzo dużą zaletą zamkniętych kominków jest bezpieczeństwo w użytkowaniu. Nie musimy się bać, że palące się drewno wypadnie nam z kominka, czy popiół będzie wdmuchiwany wewnątrz naszego pomieszczenia. Nie ma również konieczności czekania, aż całkowicie wygasi się żar. Możemy spokojnie zostawić ogień bez kontroli dzięki zamkniętej instalacji. Jak już wyżej wspominaliśmy, drewno również wolniej się spala, przez co zyskujemy pod względem ekonomicznym.

Kominki wolno stojące

Jest to zdecydowanie alternatywa dla dużych kominków, które wymagają więcej miejsca i pieniędzy. Kozy mogą przybierać naprawdę małe rozmiary, a ich instalacja nie wymaga przebudowy pomieszczenia. Obecnie oferta jest tak zróżnicowana, że możemy wybierać pomiędzy rozmaitymi wzorami oraz rozmiarami. Z tego powodu taki kominek może więc stanowić świetną ozdobę w naszym pokoju. Nie będzie on odstawał od tradycyjnego kominka, a dodatkowo nie musimy organizować remontu. Warto przed zakupem również zastanowić się jakie zadanie ma on pełnić. Czy będzie tylko zdobił nasze pomieszczenie, czy ogrzewał w chłodne dni.