Wirtualne biuro - poważna inwestycja czy chwyt marketingowy?

Zakładanie i prowadzenie firmy jest nierozerwalnie połączone z wieloma kosztami. Jednym z najbardziej czasochłonnych i generującym spore koszty zadań jest urządzenie i prowadzenie biura. Dlatego przedsiębiorstwa, które nie potrzebują stałej siedziby często korzystają z usług biur wirtualnych. Rozwiązanie to polega na udostępnieniu przez oferenta adresu bez konieczności prowadzenia działalności w tym miejscu. Firmy, realnie znajdujące się pod taką lokalizacją zapewniają rejestrację innych pod swoim adresem, co powoduje obopólne korzyści: jedna strona otrzymuje uzgodnioną kwotę, a druga może do wpisać do rejestru prestiżową lokalizację.

Uwarunkowania prawne

Prawo polskie nie mówi wprost o niemożności prowadzenia firmy pod adresem wirtualnego biura. W tego powodu to rozwiązanie staje się coraz powszechniejsze i korzystają z niego przedstawiciele tych firm, które świadczą pracę przez internet oraz freelancerzy czy start-upy. Sytuacja powodująca rozbieżności w kwestiach podatkowych została raz na zawsze rozwiązania, z pozytywnym skutkiem dla firm. Przed uregulowaniem tej kwestii, zdarzały się przypadki, że urzędy skarbowe odrzucały wnioski o rejestrację z powodu braku jasnego wskazania lokalu bądź niesprawowaniem pod podanym adresem żadnych funkcji. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł wtedy, że nie ma przepisów, które narzucałyby posiadanie lokum o takim przeznaczeniu. Dlatego obecnie żadna instytucja nie będzie kwestionować korzystania z takiej usługi.

Zalety

Powyższe rozwiązanie cenią osobie osoby, którym nie zależy na rejestracji przedsiębiorstwa pod prywatnym adresem. Wirtualne biuro służy temu, iż praca nie nachodzi na życie prywatne, ponieważ korespondencja przychodzi pod wskazany podczas rejestracji adres. Także kontrole odbywają się pod wirtualnym adresem. Właściciele, chcący zarejestrować własną działalność z racji łatwiejszego uzyskania dofinansowania lub poprawić wizerunek coraz częściej korzystają z takich usług. Z wirtualnego biura skorzystają także ci, którzy wymawiają się brakiem czasu i chęci na wykonywanie prac biurowych. Tacy przedsiębiorcy przeważnie poświęcają cały swój wolny czas na rozwój firmy lub ich zawód wymaga częstych wyjazdów.

Warto sprawdzić przed podpisaniem umowy

Każda transakcja niesie ze sobą mniejsze lub większe ryzyko. Dlatego osoby, które chcą przystąpić od korzystania z usług wirtualnego biura są zobowiązani sprawdzić:

  • prawo własności lokalu lub umowę wynajmu, jaką dysponuje firma świadcząca takie usługi,
  • zakres usługi, długość umowy, godziny otwarcia lokalu,
  • kwalifikacje personelu, który będzie miał styczność z dokumentacją firmy,
  • warunki przechowywania dokumentacji.

Już na początku prowadzenia działalności warto być przekonanym co do usługi wirtualnego biura, szczególnie istotne jest zasięgnięcie opinii innych przedsiębiorstw, które już korzystają z takich usług. Każda decyzja powodująca zmianę adresu generuje dodatkowe koszty. To także czasochłonne zajęcie dla każdej strony: przedsiębiorca jest zmuszony załatwiać zmiany w instytucjach a jego kontrahenci zmieniać dane na dowodach transakcji. Jeżeli jesteście zainteresowani wynajęciem wirtualnego biura, sprawdźcie dodatkowe informacje na stronie https://www.wirtualne-biuro-jerozolimskie.pl/ - wirtualnego biura w Warszawie.